40 Yaş Üstü Kadınlar Yaşam Kalitesini Nasıl Arttırır ?


40 Yaş Üstü Kadınlar Yaşam Kalitesini Nasıl Arttırır ?

40 yaşından sonra kadınların vücutlarında hormon dengeleri değişmeye uğrar. Hormon yapılarının değişmesi ile birlikte sağlık sorunları da ortaya çıkabilir. Hiç bir sorun olmasa bile menopozdan sonra gelişen bir çok hastalık kişinin hayata bakış açışını değiştirdiği gibi soğumasına da yol açabilir.

40 yaş üstü kadınlar yaşam kalitesini nasıl arttırır sorusuna işte çözümler ;

1. Kendi elinizde ; Yaşam kalitesini arttırmak insanın kendi elinde olan birşeydir. Sigara, alkol, stresden uzak, depresyonlar yaşamamak, spor yapmak gibi şeyler kişinin yaşam kalitesini en üst seviyeye çıkaran unsurlardır.

2. Doğru beslenin ; Sağlığın en büyük kaynağı doğru beslenmeden geçer. Yeteri kadar su tüketimi, vücut sağlığını koruma açısından ve toksinlerin vücutta atılması bakımından büyük katkı sağlar. Ayrıca tuzlu, şekerli, çok yağlı ve karbonhidratlı besinlerin tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır. Beslenme ile birlikte doğru spor yaparak sağlıklı yaşamın kapısını açacaktır.

3. Meme kanseri için sürekli kontrol yapın ; 40 yaşını geçmiş kadınlarda meme kanseri olma riski araştırmalara göre genç kesime oranla 4 kat daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Belli zamanlarda kadınlar kendi kendilerine elle meme kontrolleri yapmalıdır. Meme kanserinin ileri düzeye gelmemesi için ve erken tanı sebebiyle mutlaka ayda 1 kez kadınların elle kontrol yapması hayati önem taşır. Ayrıca yıllık uzman doktora giderek, çeşitli ultrason ve muayenelerin yapılması da gerekiyor.

4. Önemli testleri es geçmeyin ; 40 yaş sonrası sağlık problemlerinin büyük oranda artacağı için kadınların yıllık bir takım yaptıracağı testler hayati önem taşıyacaktır. Örnek vermek gerekirse, rahim ağzı kanseri için pap smear testi, bağırsak kanseri için dışkı ve kan testleri gibi önemli hususlar yılda 1 kere yaptırılmalıdır.

5. Kalsiyum takviyesini eksik etmeyin ; 40 yaş üzeri kadınlar özellikle kemik erimesi gibi vakaları yaşabileceği için vücutlarından asla kalsiyumu eksik etmemeleri gerekiyor. Ayrıca kalsiyum alınmalı ve destekleyici düzenli spor yapılmalı. Günlük yarım saat yürüyüşler, plates gibi aktivitelere yapılabilir.

6. Hafızayı güçlü tutun ; Bol bol bulmaca çözerek hafıza güçlü tutmak büyük önem taşıyor. Ayrıca hafızayı güçlü kılmak adına kolestrol, tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak hafıza sağlığı açısından oldukça değerli.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir