Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ?


Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir ?

Merhaba gebelik bilgisi okurlarımız. Bir hanımefendi bizlerle iletişime geçerek adet gecikmesinin nedenleri nelerdir ? diye sormak istemiş. Bizlerde her zaman gibi buradan sizlere yardımcı olmak istiyoruz. İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki adet gecikmelerin ilk olarak akla gelen soru hamilemiyim sorusu olmaktadır. Tabi bu her bayanın aklına gelen ilk soru olmaktadır. Ama her adet gecikmesinin sebebi kesinlikle hamilelik değildir ve bir çok nedeni olabilmektedir.

Adet gecikmesinin nedenlerini sıralamak gerekirse;

1 Stres: Stres bir çok rahatsızlığın belirtisi olduğu gibi adet gecikmesine neden olabilmektedir. Stres sonucunda vücudumuzda ki hormonlar zarar görerek düzensiz bir hal almasını sağlar ve bunun sonucunda adet gecikmesi yaşanabilir.

2 Hastalık: Geçirdiğiniz uzun süreli veya kısa süreli hastalıklar adet gecikmelerine sebep olabilmektedir.

3 Kullandığınız İlaçlar: İlk defa kullandığınız bir ilaç var ise mutlaka yan etkisini kontrol etmenizi tavsiye edebiliriz. Bazı ilaçlar adet gecikmesine sebep olabilmektedir.

4 Fazla zayıf olmak: Vücudunuzda yeteri kadar yağ ve besinler yok ise adetlerinizde düzensizlikler yaşayabilirsiniz.

5 Aşırı kilolu olmak: Aşırı şekilde kilolu olmanız hormanlarınız da değişiklik yaratacağı için adet düzensizliklerine yol açabilmektedir.

6 Günlük Hayatınızda ki Duygusal Yaşantılar: Günlük yaşamınızdan farklı olarak adet dönemine gelirken yaşadığınız duygusal çöküntüler gibi durumlar adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlar dışında adet gecikmesi yaşanıyorsa en basit olarak ya hamile olabilirsiniz yada menopoz dönemine girmiş sayılabilirsiniz.

Aklınıza gelen soru ve soruları bizlere çekinmeden Doktorumuza Sorun kısmından bizlere sorabilirsiniz


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir