Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınır mı ?


Adete Birkaç Gün Kala Hamile Kalınır mı ?

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız.Bugün sizler için adete bir kaç gün kala hamile kalınır mı ? hakkında bir kaç bilgi vermek istiyoruz. Bizlere gelen sorularda adete 2 gün kala hamile kalır mıyım ? adete bir hafta kala hamile kalır mıyım ? adete 5 gün kala hamile kalınır mı ? gibi soru ve sorular gelebilmekte.Bizlerde buradan tüm okuyucularımıza yardımcı olabilmekte için tüm sorulara cevap vermek istiyoruz.

Tıbbi olarak hamile kalma şansınız adet gününden en az 14 gün önce öncesi kesin olarak bilinmektedir. Çoğunlukla yumurtlama dönemi adet döneminin ortasına denk geldiği için bu sayı 14 olarak bildirilmektedir.Tabi adet olma süresi bazı kadınlarda 28 veya 31 gün olduğu için her kadında aynı olacak diye bir durum söz konusu değildir.

Tıbben adet dönemi yaklaşımında yani adetinize 14 gün kala ve öncesinde hamile kalma durumu çok fazla görülmemektedir. Ama düşük bir ihtimalde olsa adete bir kaç gün kala gebe kalma şansınızda bulunmaktadır.Araştırmalar yapıldığı zaman dediğimiz gibi düşük bir ihtimalde hamile kalan kadınlar bulunmaktadır ama nadiren bulunmaktadır.

Düzenli bir şekilde adet gören kadınlar mesela 28 günde bir adet gören kadınların adetine bir kaç gün kala hamile kalması söz konusu değildir.Neredeyse hamile kalma şansı yüzde sıfır olarak kabul edilmektedir.Ama düzensiz adet dönemleri yaşayan kadınlar mesela 31 gün veya üzerinde adet yaşayan kadınlarda düzensizlik olduğu için yukarıda belirttiğimiz gibi adetten bir kaç gün öncede hamile kalabilirler.Bunun tek sebebi adet düzensizliğidir.

Normal adet gören kadınlar ve sağlıklı kadınlar adetten yani regl döneminden en az 1 hafta içinde yumurtlama dönemi son bulur ve hamile kalma riski de bulunmamaktadır.Sağlıklı kadınlarda ayın belirli günlerinde yani adet dönemleri sonrasında bir kere yumurtlama dönemi bulunmaktadır.Bu genellikle adetin 12 gününden itibaren başlar 20 gününe kadar devam eder.

Ama sürekli değişen dünya ile sağlıksız beslenme,kirli havalar,değişik rahatsızlık ve hastalıklar kadınların vücut dengesini çok fazla bozabilmektedir.Belirttiğimiz gibi sağlıklı bir kadının belirli zamanlarda yumurtlama dönemi olur.Yaşam şartlarından dolayı hormonlar bozulduğu için yumurtlama dönemleri farklılaşabilir. Yine düşük bir ihtimalde olsa birden fazla yumurtlama dönemine sahip biri olabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir