Alzheimer Hastalığı Ve Tedavi Yöntemleri


Alzheimer Hastalığı Ve Tedavi Yöntemleri

Alzheimer, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, unutkanlık başta olarak çeşitli düşünsel ve davranışlar bozukluğuna sebep olan bir beyin hastalığıdır. Alzhimer hastalığının ilk ve en önemli belirtisi unutkanlıktır. Yakın zamanla ilgili bilgilerin hatırlanmaması ve yeni bilgilerin öğrenilememesi şeklinde görülür.

Bazen konuşma bozukluğu, kişileri tanımama, karar verememe veya yolunu kaybetme gibi sorunlar başlar. Hastalığın ileri aşamasında birçok hastada saldırganlık, depresyon, hayaller görme, huzursuzluk gibi davranış bozuklukları gözlemlenir.Bu hastalık bunamanın en sık nedenidir.

Alzheimer, yavaş ilerlemesine rağmen zaman içerisinde günlük yaşamı olumsuz etkileyerek bakıma muhtaç bırakan bir hastalıktır. Başlarda unutkanlık, bildiği yeri tanımama, bildiği kelimeleri hatırlayamama gibi belirtiler gösterir ve hasta bu ilk zamanlarda hastalığını kabul etmez. Daha sonraki zamanlarda hasta tanıdığı kişilerin adını unutabilir, yolunu kaybedebilir, bazı hayaller görebilir ve konuşma bozukluğu artar.

Alzheimer Hastalığı Ve Tedavi Yöntemleri

İlerleyen aşamada ise artık aile üyelerini tanıyamaz, yemek yeme ve yürüme yetisini yitirir, idrar ve dışkısını tutamamaya başlar ve ciddi davranış bozuklukları sergiler. Alzheimer hastalığı takriben 5 ila 8 yıl arasında hastayı artık tamamen yatağa bağlı ve bakıma muhtaç bir hale getirmektedir.

Bu hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şekli ne yazık ki bulunamamıştır. Ancak hastalığın ilerleme süresini kısaltacak ya da yavaşlatacak bazı tedavi metotları bulunmaktadır. Kolinesteraz inhibütörleri denen bazı ilaçlar, beyindeki sinir hücrelerinin hasarı sonucu azalan asetilkolin adlı maddenin miktarını dengeleyerek beynin işlevini korumaya yardımcı olur.

İlaç tedavisi Alzheimer hastalığını tamamen durdurmasa da bellek kaybı gibi bazı zihinsel bozuklukların etkisini azaltır ve hastanın günlük yaşam aktivitelerinin korunmasını sağlar. İlaç kullanımına karar verecek olan kişi nörolog ya da psikiyatristtir. Sonuç olarak bir zamanlar hakkında birçok olumsuz önyargının bulunduğu Alzheimer hastalığının, tedavi edilemese de etkisinin azaltılması günümüzde artık daha mümkün hale gelebiliyor.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir