Ani Bebek Ölümü Sendromu Hakkında


Ani Bebek Ölümü Sendromu Hakkında

Ani bebek ölümü sendromu tıpta ise ABÖS olarak bilinen ayrıca halk arasında beçik ölümü olarak tabir edilen bu hastalık genellikle 3 aylık ile 1 yaş arasında ki bebeklerde görülen ve açıklanamayan bir ölüm olarak bilinmektedir.

Bebeklerde ABÖS riskini azaltmak için mümkün olduğunca doktorlar tarafından tavsiye edilen bebeklerinizi yüz yukarı şekilde yatırmanız uygun olacaktır. ABÖS hastalığının belirttiğimiz gibi nelere sebep olduğu tam olarak bilinmese de doktorlar tarafından bazı bilgilendirmeler ve ipuçları verilmektedir. Peki bu önlemler nelerdir görelim:

Ani Bebek Ölümü Sendromu Koruma Bilgilendirmesi

  • Bebeğinizin odasını çok fazla sıcak tutmamaya ve oda sıcaklığını 22 veya 24 derece civarında tutmaya çalışın.
  • Bebeğiniz uyurken mümkün olduğunca başına şapka takmayınız veya sargı sarmayınız. Eğer ki gece çok fazla terliyorsa odanız sıcak demektir.Oda sıcaklığını kontrol ediniz.
  • Bebeğinizin yatağını mümkün olduğunca sert bir bebek yatağı koyunuz.
  • Bebeğinizin yatağının etrafına koruyucu yastıklar koyunuz.
  • Özellikle büyük oyuncakları ve diğer peluş oyuncakları yatağın dışına koyunuz.
  • Bebeğinizin bulunacağı yerlerde sigara içmeyiniz.
  • Bebeğinizin bulunduğu ortamları belirli zamanlarda havalandırınız.

Eğer ki yukarıda ki belirtilen durumlar uygulanırsa ve özellikle sigara içilen ortamda bulunmuyor ise sizlere iyi haber olarak düşük risk grubunda diyebiliriz. Ama şu da bilinen bir durumdur ki ABÖS hastalığının ve ölümünün tam olarak sebepleri bilinmemektedir.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir