Anne Sütü Lösemi Hastalığından Bile Koruyor


Anne Sütü Lösemi Hastalığından Bile Koruyor

Günümüzde en çok görülen lösemi hastalığının en mucizevi besinin anne sütü olduğunu biliyor muyuz ?Aslında anne sütü sadece bir besin kaynağı olmayıp bir çok hastalık ve rahatsızlığa çok iyi gelmektedir.Gün geçmiyor ki yapılan araştırmalar sonucunda anne sütünün yararları hakkında bir çok yeni bulgu ve araştırma ortaya çıkmakta.Haziran 2015’te yapılan bir çalışma sonucunda en az 6 ay anne sütü alan bebekler ile 6 ay süreden az zamanda anne sütü alan bebekler arasında yapılan araştırma sonucunda lösemi hastalığının 6 ay boyunca anne sütü alan bebeklerde daha az görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Bu araştırmaya göre; bebeklik ve çocukluk çağı kanserlerinin % 30’unu oluşturan lösemi, en az 6 ay anne sütü almış olan çocuklarda % 19 daha az sıklıkla görülmektedir. Araştırmacılar, bunun nedeniyle ilgili çeşitli kanıtlar ileri sürmektedirler. Özellikle de, anne sütü yoluyla anneden bebeğe geçen bağışıklık maddelerinin bu korunmada etkili olduğunu düşünmekteler.

Anne sütünün yararları konusunda sık sık karşımıza yeni bilgiler çıkarken, Dünya Sağlık Örgütü ve UNİCEF’in anne sütü ile ilgili önerilerini de hatırlayalım:

  • Bebekler ilk 6 ay su verilmeden sadece anne sütü yeterli olmaktadır.
  • Doğum sonrası anneye mümkün olduğunca en kısa zamanda emzirmesi gerekmektedir.
  • Yenidoğan bebeğin ilk ay zorunlu olmadıkça hiç bir şekilde ek besin ve gıda verilmemelidir.
  • Bebekler 3 ve 4 haftalık oluncaya kadar hiç bir şekilde emzik verilmemelidir.
  • Mümkünse bebekler annesine yakın bir yerde uyumalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir