Apandisit Hastalığı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir ?


Apandisit Hastalığı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir ?

Kör bağırsağın apandis adı verilen solucansı uzantısının iltihaplanmasına apandisit denir. Çok karşılaşılan ve özellikle yetersiz tedavi sonucu yol açacağı tehlikelerden dolayı korkulan bir hastalıktır. Günümüzdeki antibiyotik olanaklarına karşı bu ikincil hastalıkların karın zarı iltihabıdır. Apandis içinden besinlerin geçmediği küçük bir bağırsak çıkıntısıdır. Hareketli ve esnek bir boru şeklinde olan bu çıkıntı kalın bağırsağın başlangıç bölümü olan körbağırsağa, ince bağırsakla birleşme yerinin gerisinde bağlanır. Genelde eğik biçimde gövde eksenine doğru uzanır. Bu normal konumunun dışında, karaciğerin altına ya da soldaki böğüre doğru da yerleşebilir. Alışılmış yerinin dışında bulunan apandisin iltihaplanması, belirtileri değerlendirmede güçlükler yaratır. Apandisin anatomik yapısında üç katman göze çarpar. Dış yüzeyi seröz bir zar kapatır. Bunun altında ise kas katmanı ve en içte lenf dokusunca zengin, girintili çıkıntılı bir mukoza yer alır.

Apandisin iç boşluğu aşırı dardır. Bağırsak florasında yer alan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar. Apandis genelde bu mikroplara karşı yeterince dirençlidir. Ama bazen artan mikroplar hastalık yapıcı özellik kazanır. Böylece apandisin iltihaplanma aşaması başlar. Mikropların hastalık yapıcı özellik kazanmalarını sağlayan en önemli konu, apandis iç boşluğunun tıkanarak körbağırsakla bağlantısının zayıflamasıdır. Mikropların burada durağan biçimde kalmasıyla apandis iltihaplanır. Tıkanmanın birçok sebebi vardır. Bunlar arasında yoğun mukus tıkaçları, bağırsak solucanları, duvarlarında hareketi zorlaştıran köşelerin bulunması ya da bazı meyvelerin takılan çekirdekleri.

Apandisitin belirtileri deneyimli bir hekimi bile tanı koymada zorlayabilir. Akut apandisit özellikle çocuklarda iştah kaybı, bulantı ve kusmayla başlar. Ateş hastalığın tipik bir belirtisi değildir. Koltuk altından ölçülürse hiçbir zaman aşırı yüksek çıkmaz. Fakat makattan alınan vücut sıcaklığı her zaman daha fazladır. Ağrı en önemli belirtidir. Birkaç kez kusmayla birlikte ağrı biçiminde meydana gelir. Önceleri aralıklı gelen ağrı gittikçe şiddetlenir.

Apandisit ağrısı göbek çevresi ve karnın üst bölgelerinde başlar. Daha sonra karnın sağ alt kısmına kayar. Ağrının göbek ile böğür kemiği ön dikeni arasındaki yeri çok tipiktir. Bazen şiddetle başlayan ağrı ilerde hafifler. Bu durum yanıltıcıdır; hastaya rahatsızlığının bittiği duygusunu verir. Halbuki ağrı azalırken akut krizin diğer belirtilerinde gerileme görülmezse, bu durum apandisitin en korkulu komplikasyonu olan karın zan iltihabının geliştiğini gösterir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir