Astım Hastalığının Sebepleri Ve Astım Nöbetlerinden Korunma Yolları


Astım Hastalığının Sebepleri Ve Astım Nöbetlerinden Korunma Yolları

Astım; nöbetler halinde yaşanan, çeşitli etkenlerle hava kanallarında oluşan iltihaplanma sonucu, solunum yollarının daralmasına sebep olan ve solunumun zorlaştığı bir akciğer hastalığıdır. Dünyada 150 milyondan fazla astım hastası bulunmaktadır. Astım tamamen iyileşmese de kontrol edilebilen bir hastalıktır. Bu sebeple astım hastaları kriz esnasında ne yapılması gerektiğini ve astım krizlerini etkileyen nedenleri bilmelidir.

Astım hastalığına sebep olan ve bunu tetikleyen birçok faktör olabilir. Bunlardan bazıları; infeksiyon ajanları, polenler, tozlar, hava kirliliği, ısı değişiklikleri, aşırı soğuk ya da sıcak hava, bazı kokular ve gıdalar, rutubet, nem,spor, burunla ilgili sorunlar, stres ve bazı ilaçlardır.

Nefes darlığı, nefes alıp verme esnasında boğazdan hırıltıya benzer ses gelmesi, göğüste sıkışma, özellikle sabaha karşı uykudan uyandıracak şekilde öksürük olması astımın en belirgin özellikleridir. Bu gibi durumların sıkça tekrarlanmasına astım krizi ya da astım nöbeti denir.

Astım krizinde ilk yapılması gereken şey, hızlı ve etkili bronkodilatör ilaç kullanmaktır. Sonrasında ise ilave tedaviler eklenir. Astım tedaviyle normale dönse de tekrarlayabilir. Kesin olarak tedavi edilebilen bir hastalık olmasa da kontrol altına alınabilmektedir. Astım tedavisinde, kriz esnasında solunum yolu ve damardan ilaçlar verilerek sakinliği sağlamalıdır. Başka bir tedavi ise; kriz dışında, uzun süreli olarak etkili ilaçlar kullanmak ve astımı tetikleyen sebep ve ortamlardan uzaklaşmaktır.

Astım hastası; kendisini astım nöbetine sürükleyecek ortamlardan uzak kalmalı, hastalığı hakkında bilgi sahibi olmalı, önleyici ve tedavi edici ilaçları zamanında kullanmalıdır. Hastalık hakkında yeterli bilgi sahibi olunmakla hastalık kontrol altında tutulur ve , daha rahat bir yaşam sürülebilir. Aksi halde krizler tekrarlar, sıklaşır, problem solunum yetersizliğine kadar ulaşır. Hastalığı hakkında bilgi edinmeyen, ilaçlarını zamanında kullanmayan hastalar sürekli olarak rahatsızlık yaşar.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir