Astım Nedir Belirtileri Nelerdir ?


Astım Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Solunum yolu hastalığı olan astım, solunum yolundaki iltihaplanma ve damarların daralması ile meydana gelmektedir. Soğuk algınlığı ve belli başlı alerjilerin tetiklediği astım hastalığının en etkin belirtileri arasında öksürük ve nefes darlığıdır. Diğer hastalıklarda olduğu gibi astımda da erken teşhisin önemi büyüktür. Tedavilerin yapılabilmesi ve sonuçların belirgin olarak alınabilmesi için erken teşhis büyük önem arz etmektedir.

Astım hastalığının belirtileri arasında; hırıltılı nefes almaş, göğüste sıkışma, nefes almada zorluk çekmek gibi belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtilerle beraber, genetik olarak aile bireylerinden de geçebilmektedir. Ayrıca alerjik bir hastalık olarakta karşımıza çıkmaktadır. Ataklar halinde astım hastalığını tetikleyen faktörler bulunmaktadır.

Astım hastalığının tedavi yöntemleri birkaç çeşittir. Bunların arasında, rahatlatıcı ilaçlar, önleyici ilaçlar ve atak halinde iken acil kullanılan ilaçlardır. Astım hastalığını tetikleyen unsurlar içerisinde sigaranın rolü çoktur. Sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Küçük yaşlardaki çocukların soluduğu havaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Küçük yaştaki çocukları ve bebeklerde genellikle soğuk algınlığı ile başlamaktadır. Dikkat edilmediği takdirde, ileri yaşlarda nefes darlığına kadar uzanmaktadır. Kalıcı bir astım hastalığı sonucunda, hastadan sonraki nesillerde de genetik olarak bu hastalık belirtileri görülmektedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir