Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir ?


Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler Nelerdir ?

Bir çok bireyin hatta etrafınızda bulunan bireylerin ve sizin en çok kullandığı kelime olan baş ağrısının sebepleri arasında bir çok gıdanın yer aldığını biliyor musunuz ? Baş ağrısı başın herhangi bir bölümünde başlayabilir ve başın bir çok tarafında farklı farklı ağrılar yaşatarak bireylere rahatsızlık vermektedir.Birkaç saat süren bu baş ağrılarının yanı sıra birkaç hafta boyunca uzun süren ağrılar da yaşatmaktadır.Bu ağrıların sebepleri çok farklı olmakla beraber yediğimiz gıdalardan da baş ağrısı yaşayabilmekteyiz.

Korkulu bir rüya olan bu baş ağrılarına sebep olan gıdalar ise;

Zeytin ve Zeytinyağı; Zeytin ve zeytinyağı tüketilmesi baş ağrısına sebep olabilmektedir.

Soya Sosu; Yemeklere lezzet katmasıyla biline soya sosu içerisinde bulundurduğu tuz sebebiyle baş ağrısına sebep olabilmektedir.Hatta ölümlere bile neden olmaktadır.

Kurutulmuş Et Ürünleri; Kurutulmuş et ve et ürünlerinde çok fazla nitrat ve sodyum olması sebebiyle baş ağrısına neden olabilmektedir.

Fast Food Yiyecekler; Özellikle gelişmiş ülkelerde çok fazla tüketilen hamburger,pizza,kızarmış tavuk ve kızarmış patates gibi yiyecekler çok fazla yağlı olduğu için ve içerisinde bulunan maddelerden dolayı obezite sorununa yol açtığı gibi baş ağrısı rahatsızlıkları da vermektedir.

Yıllandırılmış ve Eskitilmiş Peynirler; Özellikle 6 aylık ve 12 aylık bekletilen peynirler tüketildiği zaman bireylerde baş ağrısına yol açabilmektedir.

Yapay Tatlandırıcılar; Bireyler tarafından son günlerde çok fazla kullanılan yapay tatlandırıcılar içerisinde bulunan sakarin maddesi sebebiyle baş ağrısı hatta kansere yol açabilmektedir.

Kırmızı Şarap; Yıllandırma yöntemiyle yapılan bu tür içecekler bekletildiği için bireylerde baş ağrısına yol açabilmektedir.

Yer Fıstığı; Yapılan araştırmalar sonucunda yer fıstığı da baş ağrısına yol açabilmektedir.Sebebi ise içeriğinde bulunan ” Tyramine ” maddesi sebebiyle baş ağrısı rahatsızlığına yol açmaktadır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir