Bebekleri Güneş Yanıklarından Önleme


Bebekleri Güneş Yanıklarından Önleme

Bebeğinizi özellikle gün ortasında mümkün olduğunca gölge bölümlerde tutmanız ve mümkünse güneşli havalarda dışarı çıkartmamaya çalışın. Elinizden geldiğince güneş yanığı olmaması için koruyun. Örnek vermek gerekirse güneşli havalarda çıkmak zorunda iseniz şapkalar,uzun kollu kıyafetler,bebek arabası gölgelikleri ve uzun pantolonlar giydirmeye çalışın. Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için en az güneşli havada bile güneş yanıkları olabilmektedir. Peki tüm önlemlere karşı güneş yanığı oldu ise ne yapılması gerekmektedir.

Güneş Yanığı Tedavisi

Bebeğiniz güneşten yanarsa acısı çok fazla olacağı için yanık bölgelerinin üzerine serin veya nemli bir bez koyarak 20 dakika boyunca tutunuz. Sağlık uzmanları tarafından ise özellikle asetaminofen veya ibuprofen tavsiye edilir. Veya da vezelin gibi yağlı merhemler kullanarak cildin hızlı iyileşmesine ve acısının azalmasına yardımcı olacak ve büyük miktarda kurumaya engel olacaktır. Eğer ki güneş yanığı sonucunda vücutta su toplama olursa hemen bir tıbbi müdahale merkezine gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü güneş yanıkları su topladığı anda ikinci derece yanık olarak kabul edilir.

Önemli Bilgilendirme

Güneş yanığı sonrasında mümkün olduğunca güneş yanığının tekrarlanmasında kaçının. Güneşten zarar gören ciltler tam bir yıl boyunca zayıf kalır ve ekstra olarak bakıma ve korunmaya ihtiyaç duyulur.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir