Beyin Tümörleri İyi Huylu Tümörler Ve Kötü Huylu Tümörler


Beyin Tümörleri İyi Huylu Tümörler Ve Kötü Huylu Tümörler

Beyin dokusunda ağrı duyusu bulunmaz. Ağrının  hissedilmesini sağlayan damar duvarları, beyin zarları ve kafatasındaki basıncın artmasıdır. Bu yüzden beyin hastalıklarından kaynaklanan baş ağrılarının günlük şikayetlerimizden farklı özellikleri vardır. Her zamankinden farklı ani ve şiddetli  ağrılar, nöbet geçirme, bulantı veya kusma, bayılma, görme bozuklukları, vücudun yarısında uyuşma, denge bozukluğu, kişilik değişiklikleri gibi belirtilerin baş ağrısıyla birlikte olması ciddi bir tehlikenin işaretidir.

Beyindeki  kanser, bir diğer herhangi bir dokudaki kanser gibi oluşur. Kanser hücrelerde başlar. Normal olarak hücreler büyür ve çoğalırlar. Yaşlandıkları zaman ise ölürler ve yerlerine yeni hücreler gelir. Bazen ise bedenin ihtiyacı yokken de yeni hücreler oluşur, yaşlı hücreler ise ölmeleri gerektiği zamanda ölmezler. Bu durumda o dokuda gereğinden fazla hücre birikir. Buna ise tümör denir. Beyin tümörleri iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. İyi huylu beyin tümörleri kanser hücreleri içermez ve yayılma göstermez. Buna karşın kötü huylu tümörler hem kanser hücreleri içerir hem de yayılma tehlikesi vardır.

Beyin tümörlerinin tedavisine karar vermek için öncelikle tümörün iyi veya kötü huylu olup olmadığını anlamak gerekmektedir. Bunun için biyopsi olarak adlandırılan hasta dokudan örnek alma yolu ya da radyolojik tanı yöntemleri kullanılır. Bunu tespit edince tedavi yöntemi seçilir. Kafatası içinde fazla büyüyen ve yer kaplayan kitleler beyinde sıkışma ve ezilmeye sebep olur. İşte cerrahi tedavi yöntemleri yani beyin ameliyatları bu noktada yardımcı olmaktadır.

Tedavideki ilk amaç beyni sıkıştıran  kitleden hastayı kurtarmak ve beynin görevlerini tekrar normal olarak yapmasını sağlamaktır. İyi huylu beyin urları çoğunlukla alındığında başka hasta hayatına devam edebilir. Kötü huylu beyin tümörlerinde ise cerrahi planlamanın baştan iyi yapılması gerekir. Çünkü bu hastalarda yaşam süresini uzatmak tek amaç değildir. Ameliyat sonrası tehlikeli sonuçlardan kaçınmak ve sağlıklı bir yaşamı hedeflemek gerekir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir