Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları


Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları

Sevgili hanımlar ciltte oluşan kırışıklıklar hepimizin ortak sorunlarından biridir. Bir çok bayan ilerleyen yaş, hamilelik, aşırı kilo alımı gibi nedenler sebebi ile cilt çatlakları sorunu ile karşılaşır. Ciltte oluşan çatlakların birden çok sebebi olabilir. Kişiden kişiye değişen bu etkenler, zaman içerisinde cilt üzerinde kalıcı çatlaklara neden olabilir. Ciltte oluşan bu gibi istenmeyen çatlakları önlemenin ilk yolu ise, çatlak oluşumunun nedenini bulmak ve o yönde bir önlem almaktır.

İlk olarak hamilelik döneminde yaşanan cilt çatlaklarından bahsedelim. Gebelik döneminde alınan kilolar sebebi ile, ciltte çatlak oluşumu görülür. Buna en iyi çözüm yolu ise bol bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli bir beslenme programı da cilt çatlaklarını önleme de oldukça etkili bir çözüm yolu olacaktır. Cilt çatlaklarını önlemenin diğer bir yolu ise, her gün en az yarım saat boyunca düzenli olarak yürüyüş yapmaktır. Düzenli yapılan spor kilo alımını dengeleyerek ciltte çatlak oluşumunu önler.

Çok daha pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar. Yapmanız gereken diğer bir uygulama ise, sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile kısa süreler içinde ciltteki çatlakları önlersiniz. Doğal ve taze ürünler, yeşil sebzeler cilt çatlaklarını önleme konusunda oldukça etkilidir. Bu nedenle bol bol taze sebze ve meyve tüketmeli, cildinizi daha da güzelleştirecek çatlakları önleyebilirsiniz. Aşırı kilolar da en az hamilelik dönemi kadar cilt çatlağı oluşması konusunda etkilidir.

Kilo artışı, aniden kilo verimi cilde bazı zararlar verebilir. Bunlardan ilki de ciltte çatlak oluşumudur. Düzenli bir program ile yavaş yavaş kilo değişimi yaşarsanız cilt çatlaklarını büyük ölçüde önlersiniz. Bol bol su içmek cilt çatlağını önlemenin en etkili yoludur. Su içerek çatlaklardan kolayca kurtulabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir