Cilt Üzerindeki Kaşıntıya Neler İyi Gelir ?


Cilt Üzerindeki Kaşıntıya Neler İyi Gelir ?

Cilt üzerinde bir takım tahrişlerden dolayı veya alerjik rahatsızlıklardan dolayı çeşitli kaşıntılar meydana gelebilir. Bunun nedeni için bir çok sebep olabilir. Egzema, sedef başlangıcı, bir çeşit mantar hastalıkları, yerine göre küçük bir sivilcenin meydana getirdiği iltihaplanma, deri altında oluşan kıl dönmesi veya bir kimyasala karşı vücudun verdiği tepkime olabilir.

Eğer sizinde cilt üzerinizde hafif ölçekli tatlı tatlı kaşıntılar meydana geliyorsa bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Sodyum bikarbonat ; Kaşıntıları gidermede çok etkilidir. Her türlü sebepten ötürü meydana gelen kaşıntıyı dindirmek için uzmanlar tarafından da şiddetle önerilmektedir. Yatıştırıcı ve antienflamatuar özelliği bulunan sodyum bikarbonat doğal asit nötralize edici görevi sayesinde kaşıntılı cildin dindirilmesi için kullanılır.

2. Yulaf ezmesi ; Vücut üzerinde oluşmuş bir tahriş var ve buna bağlı kaşıntılar gelişmiş ise yulaf ezmesi çözüm olacaktır. İçinde barındırdığı antioksidanlar ile tahrişe karşı yatıştırıcı özelliği olan yulaf ezmesini kullanırken, etkisinin yüksek olması için işlenmemiş şekilde önerilmektedir.

3. Soğuk su ; Kaşıntı ve soğuk aynı düzeyde sinir lifleri çerçevesinde geliştiğinden kaşınan bölgeye soğuk su ile yapılacak uygulama büyük rahatlama sağlayacaktır. Genellikle egzema gibi kaşıntılı hastalara uzmanlar soğuk su tedavisini öngörmektedir.

4. Limon ; Bünyesinde sitrik asit ve antiseptik ile anestezik özelliklerini barındıran limon, kaşıntıyı dindirmek ve rahatlatmak için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca limon çok güçlü enfeksiyon önleme özelliğinede sahiptir.

5. Ardıç meyvesi ; Yıllarca Amerika’da yerliler tarafından kaşıntılar için kullanılmıştır. Antienflamatuar etkisi bulunan ardıç meyvesi kaşıntı için etkili çözümdür.

6. Karanfil yağı ; Karanfil özünden elde edilmiş doğal yağ olan karanfil yağı, kaşınan bölgeye hafif masaj şeklinde uygulandığında kaşıntıyı rahatlatacaktır.

7. Aloe vera ; E vitamini barındıran aloe vera cilt için besleyicidir. Antibakteriyel özelliği ile mantar gibi sorunlara da büyük oranda iyi gelmektedir. Cild üzerindeki tahribatı iyileştirir ve kaşıntıları geçirir.

8. Eteri yağlar ; Cilt üzerindeki enfeksiyonlara karşı ciddi şekilde besleyicidir ve onarma özelliği barındırır. Doğrudan vücuda sürülebileceği gibi, banyo yaparken de kullanabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir