Dalak Büyümesi Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?


Dalak Büyümesi Nedir, Sebepleri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir ?

İnsan vücudundaki bir organın çalışmasında oluşacak bir sorun, insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Dalakta meydana gelebilecek bir sorun da, insan vücudunu birçok yönden olumsuz etkiler. Dalak, midenin yanında bulunan bir organdır ve kaburgaların arasında yer alır. Dalak, insan yumruğu büyüklüğünde bir organdır. Fakat bazı nedenlerle olması gerekenden daha büyük bir hale gelebilir. Normalden daha fazla büyüyen dalağa splenomegali, yani dalak büyümesi adı verilir.

Dalak, yumuşak ve gözenekli bir organdır. Bu sebeple, zedelenmelere karşı çok dayanıksızdır. Dalağın görevlerinden bazıları, kan hücreleri ile ilgilidir. Vücuttaki kan hücreleri, kan hücresinin görev süresinin dolması saldırıya uğraması gibi nedenlerle sebeplerle yıpranır. Dalak, yıpranan kan hücrelerini süzme görevini yürütür.

Vücudu hastalıklara karşı koruyan beyaz kan hücreleri, dalak yardımıyla olgunlaşmasını tamamlar. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombosit hücrelerini de dalak depolar. Eğer dalak büyümüşse, bu görevlerini yerine getiremez, büyüme durumundaki dalak, sağlıklı kan hücrelerini de süzebilmektedir. Yine büyüyen dalak, trombosit hücrelerini olması gerekenden fazla olarak biriktirmektedir.

Kişi, kendinde dalak büyümesi olduğunu anlayamaz. Dalak büyümesi ancak doktor kontrolüyle anlaşılır. Ayrıca ultrason sonucunda da dalak büyümesi teşhisi konulabilir.Dalak büyümesinin birtakım belirtileri vardır. Dalak büyümüşse, kişinin sol üst karın bölgesinde ağrı oluşmaktadır. Ayrıca erken doymak ta dalak büyümesinin belirtileri arasındadır.

Kansızlık, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler de dalak büyümesinin habercisi olabilir. Büyüyen dalak gereğinden fazla kan depoladığı için, vücutta kanamalar da yaşanabilmektedir.

Dalak büyümesine sebep olan faktörler arasında siroz, virüs ve bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, kalp zarı iltihabı, sıtma, lösemi, metabolizma hastalıkları ve lenf kanseri gibi hastalıklar yer almaktadır.

İnsan, dalak olmadan da yaşayabilir. Ancak bu durumda, vücut enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalır. Bu nedenle, dalak büyümesi belirtileri görüldüğü anda tedaviye başlanmalıdır. Tedavi ise, ameliyat ve antibiyotik kullanımı ile sağlanır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir