Diyabet Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?


Diyabet Nedir Ve Belirtileri Nelerdir ?

Halk arasında yüksek veya düşük şeker olarak bilinen diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülini vücut içerinde dengeli kullanamaması sonucu oluşan bir hastalıktır. Diyabet rahatsızlığı ömür boyu devam eden glikoz yani tüketilen şekerin vücutta gerektiği gibi kullanılamaması durumudur.

Diyabet hastalığının iki çeşidi ve bu çeşitlerin birbirinden değişik belirtileri vardır. Bu belirtiler genel olarak aşırı susama, sık sık idrara çıkma, izah edilemeyen kilo alımı veya zayıflama, yorgunluk, ağızda kuruluk hissi, doyma hissinin yitimi, kuru ve kaşınma hissi yaşatan deri, mide bulantısı, sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonu, yaraların geç iyileşmesi, nefes kokusu, kadınlarda adetten kesilme az olsa da görülebilir şekilde ellerin titremesi, halsizlik ve acıkılan zamanlarda asabiyet durumu olarak gözlemlenebilir. Bahsedilen bu belirtiler olmasa ya da sadece birisi olsa dahi bu durum diyabetin alameti olabilir çünkü her diyabet hastasının belirtileri çok açık olmaz bu yüzden yukarıdaki belirtilerden herhangi biri hissedildiğinde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Diyabet tip 1 tanı konulan hastalarda; günlük yaşam içinde ağız kuruluğu, sık idrara çıkma, çok su içme arzusu, açlık hissi, yemek yemeye rağmen kilo kaybı, özellikle acıkılan zamanlarda bulanık görme, yemekten önce aşırı açlık ve yemekten sonra aşırı yorgun ve halsiz hissetme, daha sonrasında önlenemeyen uyuklama gibi yakınmalar görülür. Bu şikayetler hastalarda genelde birdenbire ortaya çıkar. Sebebi ise pankreasın yeterli derecede insülin üretilememesidir.

Diyabet tip 2 olarak tanımlanan türde ise aynı belirtiler olmakla beraber aralarındaki asıl fark diyabet tip 2 türünde kontrol biraz daha hastanın elindedir. Diyabet tip türünde vücutta insülin bulunmakta fakat vücut direnç gösterdiği için bu insülin vücutta kullanılamamaktadır. Bu yüzden şeker yüksek görülmektedir. Diyabet tip 2 türüyle beslenme ve diyet ile baş etmek daha kolaydır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir