Doğum Kontrol Hapı Öldürür mü ?


Doğum Kontrol Hapı Öldürür mü ?

Merhaba hamilelik belirtileri okurlarımız. Bugün yine sizlerden gelen bir soruyu burada yanıtlamak istiyoruz.Doğum kontrol hapı öldürür mü ? gibi sorular gelmektedir. Bizlerde yanlış bilgilerden kurtulmanız adına bazı kısa kısa açıklamalar yapmak istiyorum sizlere. Bir takipçimiz adet düzensizliği ve problemleri için doğum kontrol hapı kullanmak istiyormuş ama bazı sitelerde okuduğu yazılardan korkmuş ve bizlere aşağıda ki soruyu yöneltmiş.

Soru: Merhaba hocam özellikle kilolularda,sigara içenlerde ve diyabetlilerde pıhtı atıp öldürme riski olduğu söylenmektedir. Adet düzensizliği için kullanmak istiyorum ama bundan dolayı korktum açıkçası fikriniz nedir ?

Cevap: Merhaba maalesef bir kaç kişi konulara hakim olmadan böyle şeyler ifade edebiliyorlar. Hatta bir kaç haber sitesinde de böyle şeylere rastgeldim. Ama kimse dikkatlice okumadığı için sadece başlığı gördükleri için korkuyorlar. Haberin başlığında ise “Şok! Doğum kontrol hapları öldürüyor!” diye başlık geçiyor. Hemen okumak istedim ve okuduğum zaman aslında haberin başlığı ile hiç bir alakası yok. Haberin konusunda ise bir bayan aşırı şekilde doğum kontrol hapı kullandığı için ölümlere yol açtığı söylenmekte.

Yine belirttiğimiz gibi doğum kontrol hapları asla öldürmez. Ama her şeyin fazlası zararlı olduğu için su bile içseniz çok fazla olarak su bile öldürür. Bu yüzden mutlaka ilaç kullanımlarında doktorunuz ile detaylı görüştükten sonra kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca daha önce Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yanlış Bilinenler adlı makalemizi detaylı okuyarak doğruları ve yanlışları okuyabilirsiniz. Bu tür vesveselere lütfen inanmayınız.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir