Doğum Kontrol Hapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Doğum Kontrol Hapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız. Bugün sizler için doğum kontrol hapları hakkında sıkça sorulan sorular ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyoruz.

Bizlere gerek mail üzerinden gerekse facebook sayfamız üzerinden soruları bizlere ileten okuyucularımıza her zaman hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Doğum kontrol hapları hakkında gelen sorular her zaman çok fazla olmakta. Ve bizlerde bu konuyu aydınlatmak adına sizler bu yazıyı yazmak istedik. Lafı fazla uzatmadan sorularımıza ve cevaplarımıza geçelim.

Doğum kontrol hapları kanser riskini artırırmış

Tamamen yanlış bir bilgidir. Doğum kontrol hapları tam aksine rahim kanseri riskini büyük oranda azaltmaktadır. Ayrıca bağırsak kanseri gibi diğer kanser çeşitlerini de %12 oranında azalmaktadır.

Doğum kontrol haplarının koruma dışında hiç bir faydası yokmuş

Doğum kontrol haplarının asıl amacı gebelikten korumadır. Ama ek olarak faydalarını sıralamak gerekirse akne tedavisi,tüylenmede azalma,cilt ve saç güzelliği ve miyomların azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Doğum kontrol hapları adet düzenini bozarmış

ilk aylarda bu problemi yaşabilirsiniz. Ama bir kaç ay sonra bu problem ortadan kalkar ve düzenli bir şekilde adet görürsünüz.

Doğum kontrol haplarının yararından çok zararları varmış

Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Doğum kontrol haplarının yan etkileri çok az ve hafiftir. Birkaç ay sonra yan etkileri ortadan kalkar.Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çok faydası bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilen siz hanımların yanlış bildikleri doğruları açıklamaya çalıştık. Sizlerinde aklınıza takılan soru ve sorular var ise bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir