Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları


Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları

Hamilelik dönemi çok hassas bir süreç olmakla birlikte, çocuğun anne karnındaki gelişimi ile birlikte annenin de ister istemez, kilo almaya daha elverişli bir hale geldiğini gözlemlemek çok zor olmamıştır. Bütün tıp çevrelerinin çok iyi bildiği bir konu olmakla birlikte, özellikle bayanların da en çok korktukları durumlardan biri olan hamilelik esnasında aşırı kilo almak, pek çok kadının korkulu rüyası olarak da yorumlanmıştır.

Aslında doğum sonrası kilo vermek çok basit olup, bunun için düzenli bir beslenme programına uygulamak aynı zamanda aktiviteleri daha üst seviyeye çıkarıp spor anlamında da bu aktivitelere katkıda bulunmak kısa zamanda alınmış kiloların tekrar iadesi manasına gelecektir.

Üzerinde hassasiyetle duran bayanların kısa zaman içerisinde hamilelik döneminde aldıkları kiloyu kolayca verdiklerini gözlemlemek çok zor olmamıştır. Fiziki anlamda görüntüsüne önem veren ve dinamik bir yapıya sahip olan bayanların, elbette ki hamilelik sonrası aldıkları aşırı kiloları kısa zamanda vermeleri daha kolay olacaktır.

Beslenme uzmanları da bu konuya aktif bir şekilde katılırken, çocuğun sık sık emzirmek aslında annede biriken enerji miktarının dengede tutulması açısından da önem kazanmıştır. Düşük kalorili diyetlerin, aslında kilo vermeyi daha da zorlaştırdığını uzmanlar bu konuda açıklarken, özellikle çocuk emzirmenin hamilelik döneminden sonraki süreçte annelerin kilo vermesindeki en etkili yöntemi oluşturduğunu gözlemlemek çok zor olmayacaktır.

Doğum sonrası kilo vermek amacıyla çeşitli uğraşlarda bulunan bayanların, esasen ilk 6 ila 8 haftalık periyotta kilo vermek için herhangi bir girişimde bulunmamaları da çok önemli bir konudur. Her ne kadar kilo vermek ve sağlıklı zinde bir vücuda sahip olmak önemli olsa da bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak olan imkânların annesinin fiziksel yapısı ile yakından alakalı olduğu unutulmamalıdır. Aradan geçen yaklaşık 2 ay süresi sonrasında aylık ortalama 1-2 kilo civarında kilo verme gayreti düzenli ve tertipli bir diyet ve spor branşları ile uygulamalı olarak bayanların dikkat etmesi ve uygulamaya koymasının gereken bir yöntemi belirleyecektir.

Yürüyüşlerin bu konuda çok etkili olduğu bilinmekte birlikte, zaman geçtikçe bu yürüyüş mesafeleri uzatmak, elbette ki hem sağlıklı yaşam için hem de doğum sonrası kilo vermek anlamındaki çalışmalarının olumlu sonuç bulması için bir gereklilik oluşturmuştur.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir