Doktorumuz Sizlerden Gelen Soruları Cevaplıyor


Doktorumuz Sizlerden Gelen Soruları Cevaplıyor

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız. Her zaman sizlerden gelen sorulara elimizden geldiğince hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Doktorumuz sizler için mail yoluyla bizlerle iletişime geçen hanımlardan gelen soruları şimdi buradan cevaplayacaktır.

Sizlerde soru sormak isterseniz konu altına yorum bırakabilirsiniz yada Doktorumuza Sorun kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Soru 1: Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır mı ?

Cevap 1:Çok uzun zamandır gelen bu soruyu aslında bizler cevap vermiştik. Yine tekrarlayım sizler için. Sürtünme yoluyla hamile kalınma riski yok denecek kadar azdır. Sürtünme yoluyla cinsel birleşim yaşanmaz sadece kişiler mutluluk duyarlar. Spermler sürtünme yoluyla vajina içerisine ulaşmadığı için herhangi bir şekilde hamilelik söz konusu olmaz. Ama sürtünme sonrasında vajina içerisine boşalma oldu ise hamile kalma durumu söz konusu olur. Ama vajinaya ve çevresine herhangi bir şekilde sperm bulaşmadı ve ya ulaşmadı ise sorun teşkil etmez. Detaylı açıklama için bu yazımıza tıklayınız.

Soru 2: Neden erken adet oluyorum ?

Cevap 2: Erken adet olmanın sebepleri arasında psikolojik etkiler çok fazladır. Bunların yanı sıra yediğiniz sebze ve meyveler kullandığınız ilaçlar gibi bir çok sebeplerde bulunmaktadır. En önemlisi ise strestir. Stresden uzak durmanız her zaman tavsiye edilir. Eğer ki detaylı bir araştırma yapılmasını istiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Soru 3: Adet gününde adet gecikmesi ilacı içsem hamile kalabilir miyim ?

Cevap 3:Hamile kalabilmeniz için yumurtlama döneminde olmanız gerekmektedir. Tarih olarak hesaplamak gerekirse hamile kalabilmeniz için adet gününün ilk gününden saymaya başlayarak 10 ve 18 günleri arasında yumurtlama dönemine rast geldiği için bu günlerde hamile kalma durumunuz daha fazladır. Sorulan soruda adet gününüze geldi iseniz hamile kalmanız çok düşük bir ihtimaldir. Kısacası hamile kalmazsınız.

Soru 4: İlişkiden 2 gün önce doğum kontrol hapı alınırsa hamile kalınır mı ?

Cevap 4: Ertesi gün haplarının yani doğum kontrol haplarının etki günü 5 gün kadar olarak bilinmektedir. Ertesi gün veya doğum kontrol hapları %90 oranında hamileliğe engel olmaktadır. Eğer ki cinsel ilişkiden 2 gün önce kullanıldı ise bu durumda hamile kalma oranınız çok düşüktür. Ama hamile kalmanız da söz konusudur. Daha detaylı bilgi almak için lütfen bu konuya tıklayınız.

Soru 5:Adet döneminde mastürbasyon yapılır mı ?

Cevap 5:Adet dönemi ağrılı ve sancılı bir durum olsa da hormonların değiştiği bir olduğu için bayanlarımız da cinsel istek artmaktadır. Bu dönem dediğimiz gibi mastürbasyon yapılması sorun olmaz ama ağrılı ve sancılı bir dönem olduğu için tavsiye edilmez. Ve adet dönemleri kadınların en fazla zayıf oldukları gün olduğu için hijyene önem vermelidirler. Aksi taktirde vajina kısmında mikrop kapma durumları söz konusu olabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir