Doktorumuz Sizlerden Gelen Soruları Cevaplıyor


Doktorumuz Sizlerden Gelen Soruları Cevaplıyor

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız. Her zaman sizlere yardımcı olmak amacıyla sizlerden gelen sorulara buradan cevap vermeye çalışıyoruz.

Siz değerli okuyucularımız her zaman bizler için ön planda olup gelen sorulara her zaman hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışıyoruz.

Yine bazı okuyucularımız bizlerle E-Mail yolu üzerinden iletişime geçerek bazı sorular sormuşlar şimdi buradan bunlara cevap vermeye çalışacağız.

Soru 1: Bebeğin kalp atışından cinsiyet anlaşılır mı?

Cevap 1: Maalasef böyle bir durum söz konusu bile değildir. Normalde bebeklerin anne karnında kalp atışı çok hızlı olur ama kal atışı sayısı ile cinsiyet anlaşılması mümkün değildir.

Soru 2: Hamilelikte mantar tüketmek problem olur mu ?

Cevap 2: Hamilelikte bitkisel kaynaklı bazı besinlerin zehirleme yapma olasılığı yüksektir. Bu besinler arasında en yaygın olan ise mantardır. Mantarın türü,nereden alındığı,konserve olması,pişirilmesi ve temizlenmesi her zaman önemlidir. Bu nedenden dolayı hamilelikte zehirlenme riski olduğu için mantar yenilmesini tavsiye etmiyoruz.

Soru 3: Hamilelik kan tahlilinde belli olur mu ?

Cevap 3: Hamilelikte kan tahlili ile yapılan sonuçlarda kesinlik %99 oranındadır. Yalnız şunu belirtmek isteriz ki kan tahlilinde hamilelik sonucu net olarak çıkar ama herhangi bir problem olup olmadığı belli olmaz. Örnek olarak dış gebelik,düşük tehlikesi vs belli olmaz.

Soru 4: Vajinal doğum vajinada genişlemeye neden olur mu?

Cevap 4: Kesin olarak belirtmek isteriz ki vajinal doğum ile vajinada kalıcı bir genişleme söz konusu olur. Ama doğum sırasında yapılan kegel egzersizleri ile bu genişlemeyi azaltabilirsiniz. Eğer ameliyat olmak isterseniz vajina daraltma ameliyatı mecbur kalmadıkça yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Ama cinsel haz alamıyorsanız yaptırmanızda fayda vardır.

Soru 5: Sezeryandan sonra normal doğum olur mu?

Cevap 5: Sezeryan sonrası normal doğum biz hekimler tarafından önerilmeyen bir durumdur. Sebebi ise normal doğum rahim kasılmalarına ve rahimde erken yırtıklara hatta bebek kayıplarına sebep olduğu için kesinlikle tavsiye edilmez.

Siz değerli okuyucularımız sizlerde aklınıza takılan soru ve soruları Doktorumuza Sorun kısmında bizlere sorabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir