Ertesi Gün Hapı Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir ?


Ertesi Gün Hapı Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Merhaba sağlık rehberi okurlarımız. Bugün sizler için ertesi gün hapı nedir faydaları ve zararları nelerdir ? bunun hakkında bilgi aktarmak istiyoruz. Türkiye’de hamileliği önleyici yöntem olarak kullanılan ve en yaygın olan bu yöntem üreme çağında ki kadınların %38 oranında kullanılan yöntem ertesi gün haplarıdır. Ertesi gün hapları dışında kadınlar ise geleneksel yöntemler kullanmaktadır.

Geleneksel yöntemler ve ertesi gün hapları hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan kadınlarda ise özellikle bazı bölgeler her 10 doğumdan 3 ise planlanmamış ve istenmemiş olarak doğum gerçekleştirmektedir.Ertesi gün haplarının kullanımı basit ve doktor kontrolünde ve bilgisinde alındığı zaman hiç bir şekilde risk teşkil etmez.

Ertesi Gün Hapı 3 Gün Hamileliği Engellemektedir.

Aile planlanması konusunda bu ilaçların kullanılması her zaman devlet tarafından desteklenmektedir.Bu tür ilaç ve ilaçlar korunmasız cinsel ilişki sonrasında ortaya çıkabilecek durumları %99 oranında engellemektedir.Tabi nadirende olsa yapılan araştırmalar sonucunda bazı kadınlarda etkisini tam olarak göstermemektedir.Ertesi gün hapları kullanımı sonucunda hamile kalma riskini 3 gün (72 saat) boyunca engellemektedir.

Bu tür ilaç ve ilaçlar progestin ve östrojen içeren 4 adet doğum kontrol tableti içermektedir.Bazılarında ise 2 adet tablet bulunabilmektedir.İki tabletten oluşan ilk tablet, korunmasız cinsel ilişki sonrasında ilk 72 saat içinde ve iki tabletlik ikinci tablet ise birinci tabletten 12 saat sonra kullanılmalıdır.

Ayrıca ertesi gün hapları arasında yer alan Ella Ertesi Gün Hapı ve Norlevo Ertesi Gün Hapı hakkında detaylı bilgileri aşağıda ki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ella Ertesi Gün Hapı Hakkında Detaylı Bilgilendirme İçin Tıklayınız.

Norlevo Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilgilendirme İçin Tıklayınız.

Ve sizler için özel olarak hazırlamış olduğumuz doğum kontrol hapları hakkında yanlış bilinenler adlı makalemizi dikkatlice okumanızı yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Yanlış Bilinenler İçin Tıklayınız…

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir