Gebelik Testi Nedir ? Ne Zaman ve Nasıl Gebelik Testi Test Yapılır ?


Gebelik Testi Nedir ? Ne Zaman ve Nasıl Gebelik Testi Test Yapılır ?

Merhaba gebelik belirtileri okurlarımız. Bugün sizler için gebelik testi nedir,gebelik testi ne zaman yapılır ve gebelik testi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.Bir çok hanımefendi bu konulardan uzak oldukları için bu durum hakkında çok fazla bilgi sahibi değiller.Ve bizlere de bu tür sorular çok fazla geldiği için bu konuya bir açıklık getirmek istiyoruz.

Gebelik Testi Nedir ?

Hamilelik şüphesi olan her anne adayının kan yoluyla ve idrar yoluyla yaptırmış olduğu teste gebelik testi denir.

Gebelikte Kan Testi Nasıl Yapılır?

Gebelikte kan testi aç ya da tok karnına ve günün her hangi bir saatinde yapılabilir. Kanda gebelik testi için adet gecikmesini beklemeye gerek yoktur. Adet gecikmesi yaşanmadan birkaç gün önce de kanda gebelik testi yapılabilir ve gebelik tespit edilebilir. Gebelikte kan testi için anne adayından normal tahlillerde olduğu gibi tüp içine az miktarda kan alınır.

Alınan kan laboratuara gönderilerek incelenir. Testin ne kadar sürede tamamlanacağı klinikten kliniğe değişebilir. Bazı klinikler sonucu birkaç saat içinde verirken, bazıları bir gün sonra verebilir. Test sonucu 0 ya da 0.01 ise negatif yani gebelik söz konusu değildir. Ancak test sonucu 20’den daha yüksekse gebelik var demektir. 0-20 arası değerler ise gebelik şüphesini gösterir. Birkaç gün sonra testin tekrarlanması gerekir.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur Ve Ne Zaman Yapılır?

Kanda gebelik testi ile gebeliği belirleyebilmek için HCG hormonunun yüksek olması gerekir. Bunun için de beklenen adet gününde gecikme yaşanması gerekir. Ancak gebelik bazen adet gecikmesinden 1-2 gün önce de kanda gebelik testi ile belirlenebilir.

Adet gecikmesi yaşandıktan 3-4 gün sonra kanda gebelik testi yapılırsa gebeliği tespit etmek mümkün olur. Yumurtlama ve cinsel birlikteliğin gerçekleştiği günlerde kanda gebeliğin saptanması imkansızdır. Çünkü henüz gebelik için oldukça erken bir dönemdir ve döllenen yumurta henüz rahme kadar ulaşmamıştır. Dolayısı ile hormonlar henüz anne kanına karışmamıştır. Kanda gebelik testi aç ya da tok karnına yapılabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir