Gebelik Ve Doğum Konusunda Merak Edilen Sorular


Gebelik Ve Doğum Konusunda Merak Edilen Sorular

Merhaba sağlık bilgileri okurlarımız. Bugün sizler için yine sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Sizlerden son günlerde gebelik ve doğum konusunda çok fazla soru gelmektedir.

Elimizden geldiğince bu sorulara gerek mail üzerinden olsun gerekse iletişim bölümünden olsun cevap vermeye çalışıyoruz.

Aşağıda sizlerden gelen bir kaç önemli soru ve sorular bulunmaktadır. Hızlı bir şekilde bunlara cevap vermeye çalışacağız. Hızlı bir şekilde sorularımıza geçelim.

Soru 1: Hamilelikte su gelmesi erken doğuma sebep olabilir mi ?

Cevap 1: Gebeliğin son aylarında su gelmesi veya sancıların artması doğumun başlayacağının göstergesi olarak bilinmektedir. Eğer ki su gelmeye başladı ise artık doğum yapmanızın zamanı gelmiştir demektir. Ayrıca bazı durumlarda ilaçlarla su gelme olayı önlenebilmektedir. Eğer önlenemezse erken doğum yapmak zorunda kalınabilir.

Soru 2: Myom doğumda problem yaratır mı ?

Cevap 2: Eğer küçük bir myom ise (3-5cm) civarında ise sorun yaratmaz. Eğer ki doğum kanalını kapatıyorsa sorun yaratabilir.

Soru 3: Doğumdan ne kadar süre sonra ilişkiye başlanabilir ?

Cevap 3: Genellikle 6 hafta sonra doktor muayenesinden sonra ilişkiye başlanabilir. Aksi bir durum olmadığı sürece belirtilen süreden sonra ilişki yaşanabilir.

Soru 4: Ultrason bebeğe zarar verir mi ?

Cevap 4: Karından veya transvajinal yapılan ultrasondan herhangi bir zarar gelmez. Zararı yoktur.

Soru 5: Gebelikte uçağa binebilir miyim ?

Cevap 5: Yapılmasında herhangi bir sıkıntı yoktur ama bazı hava yolları şirketi 8 aydan sonra ki hamileleri uçağa almamaktadır. Sebebi ise erken doğum durumu söz konusu olmasından dolayıdır.

Aklınıza takılan soru ve sorular var ise bizlere Doktorumuza Sorun kısmından veya altta bulunan yorum kısmına sorunuzu ileterek sorabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir