Geniz Akıntısı Nedir ? Tedavi Yolları Nelerdir ?


Geniz Akıntısı Nedir ? Tedavi Yolları Nelerdir ?

Geniz akıntısı insanların günlük yaşantılarını zora sokacak kadar önemli bir sağlık problemidir. Çünkü tıkanmalara sebep olan bir durumdur. İnsanların rahat nefes almalarını zora sokabilir. Bu da zaten başlı başına çok önemli bir problemdir.Burun içinde her gün belirli bir miktarda mukus üretilir. Bu mukus dediğimiz madde vücudun fonksiyonları için normal bir salgıdır. Bir nevi vücut savunmasıdır. Yani burun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek, yabancı parçaların vücuda girmesini engellemek gibi fonksiyonları vardır. Bazı durumlarda vücut mukusu fazlaca üretir. Bu da burun ve boğazın arkasındaki bazı yerlerde birikir. Bu da geniz akıntısı adını almaktadır. Fazlaca üretilen mukusun kalın ve ya ince olması insanlar için oldukça rahatsız edicidir.

Geniz akıntısını tetikleyen bazı şeyler vardır. Bunlardan bazıları alerjik durumlar, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, grip, hamileliktir. Geniz akıntısı yaşayan biri boğaz enfeksiyonu geçirebiliyor olabilir. Boğazda şişlik, ses de kısıklık gibi belirtileri de vardır. Geniz akıntısı aslında çok ciddi olmayan bir rahatsızlıktır. Yani ev ortamında da değişik tedavi yöntemleriyle geçirilebilir.

Bu ev ortamında yapılan reçeteler genzin arkasındaki mukusu inceltir ve mukusun yok olmasını sağlayabilir. Geniz akıntısının tedavisinde öncelikle sıvı tüketimi çok önemlidir. Sıvı tüketimi mukusun genizden atılmasına yardımcı olmaktadır. Günlük tüketmemiz gereken su miktarının yanında çeşitli bitki çayları ve meyve suları da kullanılabilir. Süt mukusun kalınlaşmasını ve salgısını artırdığı için bu durumda tüketimi çok önerilmemektedir. Bu durum geniz akıntısını daha kötü bir duruma sokabilir. Aşırı baharatlı ve kızartma gibi yiyeceklerde geniz akıntısının oluşumunda ve iyileşme süresinin gecikmesinde rol oynar. Bu yüzden bu gibi besinlerden uzak durmalıyız.

Evde yapılabilen bal ve zencefil karışımı da geniz akıntısının boğazda yaptığı tahrişi önlemek için birebirdir. Tuzlu su karışımı da geniz akıntısında sık kullanılan yöntemlerdendir. Tuzlu suyu gargara yaparak biriken mukusun atılmasına yardımcı olmaktadır. Limon da bu konuda iyileştirici bir fonksiyona sahiptir. Limon suyu geniz akıntısını durdurmada etkili bir yöntem olarak sürekli kullanılabilir.Geniz akıntısı rahatsız edici bir durum olmasının yanı sıra herkesin rahatlıkla yapabileceği tedavi yöntemleriyle kolayca atlatılabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir