Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?


Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?

Merhaba hamilelik belirtileri okurlarımız. Bugün sizler için hamilelik belirtileri ne zaman başlar ? bunun hakkında bazı bilgiler aktarmak istiyoruz. Hamilelik tüm kadınlarımızın evlilik sonrasında hayal ettiği ve hamile kalmayı umutla beklediği ve kendini anneliğe hazırlamış olduğu bir dönemdir.

Eşler yeni bir bebek istediklerinde hamile kalma anını beklemektedirler. Bu anın gelmesi içinde bir çok oluşum beklenmektedir. Belirtileri olarak en bilindik olan adet gecikmesi olsa da bunun gibi bir çok hamilelik belirtisi bulunmaktadır. Peki hamilelik belirtileri ne zaman başlar bunlara göz atalım;

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir ?

 • Hamileliğin en önemli belirtisi ve en bilinen belirtisi adet yani regl kanamasının gecikmesidir. Tam olarak gecikme belirti olmasa da en bilindik yöntem adet gecikmesidir. Bazı durumlarda kadında stres sonucunda veya ortam değişikliği sebebiyle adet gecikmeleri yaşanır ama hamileliğin en önemli belirtisi olarak kabul edilmektedir.
 • Mide bulantısı,mide yanması veya mide ekşimesi hamileliğin belirtisi olarak görülür. En önemlisi ise aniden oluşan mide bulantısı ve kusmadır.
 • Halsizlik,yorgunluk ve bitkin düşme hamileliğin belirtisi olarak kabul edilir.
 • Hamilelik belirtisi olarak aniden iştah artması veya iştahsızlık görülebilir.
 • Göğüslerde şişme,ağrı veya büyüme hissedebilirsiniz. Döllenme sonrasında progesteron hormunu salgılandığı ve yükseldiği için vücudunuzda değişiklikler meydana gelebilir.
 • Aniden bayılma veya baş dönmesi yada göz kararması hamileliğin belirtisi olarak kabul edilir.
 • Psikolojik olarak çökme veya moral bozukluğu yaşanması hamilelik belirtisi olarak görülür.
 • Tuvalet değişimide hamilelik belirtisi olarak görülür.Çok fazla idrara çıkma hamileliğin belirtileri arasında yer almaktadır.Veya idrar renginde değişiklik var ise.
 • Tüm kokulara aşırı duyarlı olmak ve tüm kokuları algılamak.
 • Vücut ısısında değişimler yaşanması ani olarak ateş çıkması veya düşmesi.
 • Adet kanamasına benzemeyen az az gelen kan özellikle açık renkli ve hafif kanamalar.
 • Aşırı bir şekilde aniden sinirlenme.

Yukarıda belirtilen hamilelik belirtileri genellikle tüm kadınlarımızda genellikle görülür ve özellikle döllenme sonrasında 7 ila 21. gün sonrasında çok fazla görülmektedir. Eğer ki yukarıda ki tüm özellikle sizde var ise mutlaka yapmanız gereken bir eczaneye giderek hamilelik testi yapmanızdır. Evinizde çok basit bir şekilde yapabileceğiniz bir testtir.

Yalnız şunu belirtmek isteriz ki gebelik testleri tam olarak doğru sonuçları vermemektedir. Daha kesin bir test sonucu almak isterseniz en yakın sağlık ocağına giderek kan testi yaptırmanızdır. İlişki sonrasında 2 günü aşmamış olsanız bile kan testi her zaman doğru sonuç vermektedir. Ve bunların sonucunda hamile olduğunuz kesinleşmiş ise mutlaka bir doktor ile görüşmeniz gerekmektedir.

Ayrıca aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmından sorularınızı iletebilir veya konu altına yorum bırakabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir