Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?


Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelik, kadınlar tarafından hissedilen bir olgudur. Hamile olduğunu anlamak için bayanların bazı konulara dikkat ermesi gerekiyor. En belirgin hamilelik belirtileri ise, adet zamanının geçmesine rağmen adetin gelmemesi, yorgunluk, bulantı ve kusma, idrar yakınmaları, göğüslerin hassaslaşması ve göğüslerde meydana gelen bazı değişiklikler, fetal hareketlerin algılanması, veginal mukoza renk değişikliği, artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi olarak söylenebilir.

Hamilelik döneminde, daha önce düzenli olarak adet gören kadınların adet olmaması hamileliğin en önemli belirtisidir. Fakat adet olmama tek başına hamileliğin belirtisi olmayabilir. Buna neden olan psikolojik, sosyal iklim ve yer koşulları da etki etmiş olabileceği için test yaptırmak ve diğer belirtileri taşıyıp taşımadığınızı düşünmeniz gerekir. Bunun dışında enfeksiyon hastalıkları, diyabet ve bazı hormonal bozukluklar da adet görmemenizin nedeni olabilir.

Genellikle gebeliğin 2’nci ve 12’nci haftaları arasında hamile bayanlarda sıkça bulantı ve kusma şikayeti ile karşılaşılır. Gebeliklerin yaklaşık yüzde 50-60’ında bulantı kusma şikayeti görülür. Bulantı, özellikle sabah uyandığında kendisini çok şiddetli belli eder ve zaman ilerledikçe azalır. Gebelik sırasında kadının değişen metebolizmasının endokrin bezleri bulantı ve kusmaya neden olur. Hamilelik süreci boyunca tükürük salgısında artış ve ağızda aşırı sulanma gözlemlenir.

Yaptığınız iş ile orantısız yorgunluk ve bitkinlik hissi erken gebelikte en sık rastlanan durumlardandır ve genellikle gebeliğin 20. Haftasından sonra geçmeye başlar. Fetal hareketlerin algılanması ise 16 ve 20. Haftalar arasında sıkça gözlemlenir bu hareketler annenin algıladığı ilk canlanma hissidir ve genellikle hareketlerin şiddeti gittikçe artar. Memelerde dolgunluk, aşırı duyarlılık, hassaslık ve karıncalanma duygusu hamileliğin en önemli göstergeleri arasında yer alır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir