Hamilelik Öncesi Uzak Durulması Gereken Yiyecekler


Hamilelik Öncesi Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamile kalmak isteyen kadınların, hamilelik öncesinde dikkat etmesi gereken, kendileri ve bebekleri için elzem hususlar vardır. Elbette ki tüm dış etkenlerin içerisinde en önemli olanı yenilen ve içilen gıdalardır. Sadece hamilelik sırasında değil, hamile kalmadan önce dikkat edilmeye başlandığı takdirde hamilelikler çok daha sağlıklı geçmektedir ve çok daha sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir.

Öncelikle, hamile kamadan önce kadınların ideal kilolarına yakın kilolarda olmaları gerekir ki bu durum hormonların daha düzenli çalışması için olmazsa olmaz bir kuraldır. İdeal kilolarından daha fazla kiloya sahip ve hamile kalmak isteyen kadınların, meyve ve sebze ağırlıklı beslenerek diyet yapmaları tavsiye edilir. Bu diyette kesinlikle olmaması gereken yiyecekler ise kızartmalardır ki özellikle hayvansal kaynaklı gıdaların kızartılarak yenilmemesi gerekir.

Ayrıca hayvansal kaynaklı gıdaların yağlarının da tüketilmemesi gerekmektedir. Tavuk ve balık derisi, mayonez, yüksek kimyasal madde içeren hazır ürünler de kadınların hamile kalmadan önce beslenme programlarından çıkarmaları gereken besinlerdir.

Vücuttaki aşırı yağlanmaların hormonların çalışmasını düzensizleştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bir de hamilelik öncesinde yapılan diyetteki gıdaların, hamilelik sırasında ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerden yoksun bir diyet olmamasına da dikkat edilmelidir.

Öte yandan hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sırasında dikkat edilmesi gereken yiyecek grubu, pastörize edilmemiş yani ısıl işlem görmemiş süt ve süt ürünleridir. Zira böyle ürünler düşüğe ve erken doğuma sebebiyet veren mikroorganizmaları barındırabileceklerinden dolayı, güvenilir olmayan süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi gerekir.

Ayrıca süt ve süt ürünleri kadar yumurtaya da dikkat edilmelidir. Çünkü iyi pişirilmemiş yumurta gıda zehirlenmelerine neden olarak insan bünyesini sarsabilecek özelliktedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir