Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?


Hamilelikte Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

Anne adayları hamileliğin ilk günün de başlayarak son gününe kadar bazı olumsuz sorunlarla karşı karşıya gelmektedir. Hem anne adayı hem de anne karnın da bebeğin karşılaştığı hamilelikte demir eksikliği sorunu yaşarlar.

Hamilelikte hormonların değişimi ve kan şekerinin düşmesine bağlı olarak bazı olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuzluğun sebebi demir eksikliğinin oluşmasıdır peki anne adaylarının demir eksikliğinin oluştuğunu nasıl anlayacaklar.

Bu soruya uzmanlar şu cevapları vermişlerdir.

Halsizlik, anne adayı demir eksikliği nedeniyle kendini sürekli halsiz, yorgun hisseder sürekli yatma isteği olur, günlük ihtiyaçlarını karşılamakta oldukça zorlanır.

Stres, kansızlık yani demir eksikliği sonucu kişi sinirli olur, en küçük bir olayda etkilenir ve bu stres hem kendine hem de bebek için zararlıdır.

Soluk bir cilt, demir eksikliği sonucu hamilelerde en belirgin özelik soluk bir deriye sahip olmalarıdır. Dudaklar, diş etleri bile solgun bir renk alır.

Baş ağrısı, demir eksikliği anne adayının baş ağrılarının olmasına neden olur. Bu baş ağrıları şiddetli ağrılara da neden olmaktadır.

Nefes darlığı, nefes alıp verme ihtiyacınızı artar, belirgin bir özelliktir. Demir eksikliğinin olduğuna işarettir.

Saç dökülmesi anne adayı hamilelik döneminde saçların da belirgin bir saç dökülmesi artışı varsa bunun sebebi demir eksikliğidir.

Göğüslerde ağrıların oluşması, bacaklarda özellikle uyuşma ve karıncalanmanın oluşması. El ve ayaklar da soğumanın olması, çabuk kırılan tırnaklar, iştahın azlığı, kalpte çarpıntının oluşması, unutkanlık, uyku problemlerinin oluşması, anne adayının gün boyu kendini eve kapatması, bir şey yapma isteğinin olamaması gibi sorunlar yaratır.

Hamileler de demir eksikliği ciddiye alınması gerekir ve doğal yollardan bu eksikliği anne adayının karşılayacak besinler tüketmesi gerekir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir