Hamilelikte Kahverengi Lekelenme Neden Olur ?


Hamilelikte Kahverengi Lekelenme Neden Olur ?

Merhaba gebelik bilgisi okurlarımız.Bugün buradan sizlerden gelen sorulara cevap vermek istiyoruz. Sorumuzu bir hanımefendi bizlere iletişim yoluyla iletişime geçerek bizlere sorma gereğinde bulunmuş. Bizde sizlere yardımcı olabilmek için sorularınıza cevap vermeye çalışıyor olacağız.

Soru: Hamilelikte Kahverengi Lekelenme Neden Olur ?

Cevap: İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki kesinlikle korkmanıza gerek bir durum yoktur.Tabi bu durum hamileliğiniz de ilk aylarda olmuş ise veya 3 ve 4.ay olmuş ise herhangi bir problem yok demektir.Ama son aylarda bu durum olursa bazen kötü sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.Yinede doktorunuza görünmeniz tavsiyemizdir.

Gebelik döneminde son derece belirttiğimiz aylarda normal ve sık karşılaşılan bir durum arasında yer almaktadır.Daha çok kahverengi lekelenmeler veya kir şeklinde gelen kanamalar hamile adaylarını çok fazla korkutmakta olup bebeğe zarar gelmesinden veya düşük tehlikesinden korkmaktadırlar.Ama özellikle belirtmek isteriz ki bu kahverengi kan yerine kırmızı kan gelmesi tehlikeli bir durum olup kahverengi kan gelmesi çok normal bir durup olup heyecana kapılmamanız gerekmektedir.

Bu tür kanamaların sebebi ise ilk aylarda bebeğin rahime tutunma aşamasında olduğu için bu tür kanamalara yol açmaktadır.Ve bunun yanı sıra rahimde bazı değişiklikler söz konusu olduğu içinde bu tip kanamalar olabilmektedir.Bebek rahime yerleşmesi için rahimde genişleme vb durumlar söz konusu olabilmektedir.Ve bundan kaynaklı hafif kanamalar yaşanmaktadır.

Eğer lekelenmeler ciddi kanamalara dönüşmesi halinde hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden uzman bir doktora veya doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.Ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir