Hamilelikte Kan Tahlili Nerede Yaptırılır ?


Hamilelikte Kan Tahlili Nerede Yaptırılır ?

Gebelikten şüphelenen ve adet gecikmesi yaşayan birçok anne adayı eczanelerden temin edebileceği gebelik testi ile hamile olup olmadığını anlayabilir. Ancak eczanelerden temin edilen gebelik testlerinin doğru sonucu vermesi için mutlaka adet gecikmesi yaşanmalıdır. Oysa ki Kanda gebelik testi için adet gecikmesi yaşanması gerekmemektedir. Planlı bir gebelik ise adet dönemine birkaç gün kala kanda gebelik testi yapılarak gebe olunup olunmadığı öğrenilebilir.

Hamilelikte kan tahlili sağlık ocaklarında, polikliniklerde ve hastanelerde rahatlıkla yapılabilir. Hamilelik tahlili için sağlık kuruluşuna başvuran kadından bir miktar kan ufak tüplere alınır. Alınan kan laboratuara gönderilerek gebeliğin varlığı incelenir. Test sonucu birkaç saat içinde çıkabileceği gibi sonucun çıkması bir günü de bulabilir.

Hamilelikte Hcg Değerleri

Kanda gebeliği tespit edebilmek için HCG hormon düzeyinin belli seviyelere ulaşması gerekmektedir. Eğer test sonucu 20-50 mlU/Ml’nin altında çıkmışsa gebelik yok demektir. Ancak sonuç bu değerlerden yüksek çıkmışsa gebelik var demektir. Ara kalan rakamlarda ise gebelik şüphesi olduğundan testin birkaç gün sonra tekrarlanması gerekir. Birkaç gün sonra yapılan kan tahlili ile gebelik kesin olarak saptanabilir.

Gebelikte HCG hormonu en yüksek 9. Gebelik haftasında olur. Dolayısı ile HCG hormonuna bağlı olarak gebelik bulantıları ve kusma yaşanır. Gebeliğin 3. Ayından sonra HCG hormonu yavaş yavaş azalır ve mide bulantısı ve kusma da ortadan kaybolur. Bazı kadınlarda kanda HCG hormonu normalden az ya da çok olabilir. Bu durum gebeliğin gidişatını gösterir. Hcg hormonunda yaşanan farklılık mol gebelik, dış gebelik ya da düşük gibi anormal durumları da belirleyen bir etkendir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir