Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir ?


Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir ?

Kabızlığı gideren şifalı bitki grubunda elma ve kurutulmuş erik yer almaktadır. Bu meyve türleri kabızlığa karşı ilaç niteliği taşımaktadır. Bağırsakları çalıştırarak kabızlık probleminizin geri plana alınmasına yardımcı olan bu meyvelerin sabah aç karın ile tüketilmesi gerekmektedir.

Erikleri gece yatmadan önce ıslatmalı ve sabah tüketmelisiniz. Erik tüketimi sonrasında su içerseniz daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kabızlığa iyi gelen bitki türlerinden biri de gül yapraklarıdır. Gül yapraklarının dip kısımlarından reçel yaparak tüketime alabilirsiniz. Kabızlığı engelleyen ve hazmı kolaylaştıran bitki türlerinden biri de ıspanaktır.

Kabızlık durumlarında ıspanak haşlaması tüketerek probleminizi geri plana alabilirsiniz. Keten tohumu da kabızlık probleminin yok olmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim hızlandıran keten tohumu müshil ilacı görevini üstlenmektedir. Herhangi bir tahribat oluşturmadan kabızlık probleminin giderilmesine yardımcı olan keten tohumu aynı zaman da zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.

Kabızlık problemine kısa zaman da elveda demek isteyenlerdenseniz taze inciri de tercih edebilirsiniz. İncirleri bir saat boyunca su içerisinde bekletmelisiniz. Bu uygulama incirlerin yumuşamasına yardımcı olacaktır. İncirleri sabah aç karın ile tüketime alabilirsiniz. Kabızlık problemi için bir tabak salata da tüketebilirsiniz.

Eğer kısa zaman da kabızlık problemini sonlandırmak istiyorsanız günde 10-12 bardak su içebilirsiniz. Kabızlık problemini önlemek için rezene bitkisi çayından da yararlanabilirsiniz. Ayrıca bu bitki çayı rahatlamanıza da yardımcı olacaktır. Kuru kayısı da tüketebilirsiniz. Kuru kayısıları tüketmeden önce bir saat boyunca suyun içerisinde bekletmelisiniz.

Kabızlığı önlemek adına bakliyat grubunda yer alan nohut, mercimek gibi gıdalarında tüketilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte posasnda zengin lif kaynağı olan meyve sebze tüketiminin de artırılması gerekmektedir. Bu tür yiyecek grupları bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bağırsakların çalışması kabızlık probleminin giderilmesini destekleyecektir. Kabızlık dönemlerinde bol su tüketerek egzersiz yapılması gerekmektedir.

Taze Kayısı: Hazımsızlığı giderir ve kısa zaman da kabızlık problemini giderir

Kuşburnu: Bağırsakları çalıştırır.

Kabak: Sahip olduğu lif kaynağı ile ön plana çıkmaktadır.

Domates: Kabızlık problemi yaşayan kimseler için birebir olan domates kısa zaman da kabızlığı geri plana alacaktır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir