Kan Grubu Diyeti


Kan Grubu Diyeti

Çok sık rastlamadığımız ve iyi tanımadığımız bir kavram olmakla birlikte, aslında kan grubu diyeti insanların doğasında olan bir özelliğin ortaya konması ve dikkate alınması anlamına gelecektir. Gıdaları değişik başlıklar altında çeşitleri ile birlikte toplayacak olursak, her kan grubuna ait insanların izledikleri yollarında gıda anlamında farklılıklar oluşturduğunu gözlemleyebiliriz.

A grubu vejetaryen olarak nitelediğimiz, gıda tüketimi noktasındaki en etkili kan grubunu temsil etmektedir. Sindirim sistemleri oldukça duyarlı olan bu kan grubu insanları, dayanıklı, bağışıklık sistemleri ile birlikte oldukça kolay uyum sağlayan bir sindirim yapısına sahiptirler. Güçlü ve daha zinde olmaları için gelişmiş diyet programları, bu grubun olmazsa olmazları arasında yer alır.

Beslenme noktasında fazla sınır tanımayan B grubu diye nitelediğimiz kan grubunun oluşturduğu sınıf, dayanıklı bir sindirim sistemine sahip olmakla birlikte, sütlü besinlere duydukları ilgi ile ön plana çıkaranlar. Strese karşı gıda tüketimi yerine daha farklı yöntemler uygulayan bu kan grubu insanları, daha çok formunu korumak adına fiziksel ve zihinsel uğraşlarla birlikte kendilerini göstermektedirler.

AB grubu insanları ve uyguladıkları kan grubu diyeti, esasen bunların yapısının A ve B gruplarının ortaklaşa özelliklerinin tamamını temsil etmektedir. Bağırsak ve sindirim anlamındaki sistemlerinin yapısı oldukça güçlü olan AB grubu insanları, daha çok sebze deniz ürünleri ile birlikte protein değeri yüksek olan yoğurt yumurta gibi gıdalarla da yakından alakalı olduklarını bu zamana kadar göstermişlerdir. Tüketmesi gereken gıdalar içerisinde beyaz et ve siyah etin hindi ile koyundan tedarik edilmesi ise bu kan grubundaki insanların daha sağlıklı beslenmesi adına önem taşımaktadır.

Aslında en ilginç kan grupları arasında 0 grubu daha çok dikkat çekici bir yapıyı simgelemekle birlikte, vejetaryenlerin aksine, daha çok et ve et türü besinlerle beslenen insanları temsil eder. Her türlü kırmızı ve beyaz et tüketimi noktasına ağırlık veren bu gruba giren insanların, sebze olarak da ıspanak ve brokoli gibi besin değeri yüksek sebzeleri tercih etmeleri, kendi yapılarına uygun bir diyeti temsil etmektedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir