Kantaron Yağı İle Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?


Kantaron Yağı İle Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kantaron yağı vücut güzelliği için büyük önem taşıyor. Yaraları iyileştirme özelliği bulunan, hücreleri yenileyen ve bakterileri öldüren kantaron yağı son dönemlerde kadınlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca kantaron yağı cilt üzerinde kırışıklıklara da mükemmel sonuçlar veriyor.

Kantaron yağı genellikle cilt lekelerinde, cilt kızarıklıkların da ve siyah nokta tedavilerinde oldukça yaygın kullanılıyor. Güneşe maruz kalmadan, akşam veya gece saatlerinde cilde bir kaç damla sürülecek kantaron yağı, cilt üzerindeki leke ve izlerin geçmesinde büyük rol oynuyor.

Sivilcelere de iyi gelen bu yağ, ciltteki pullanmalara da iyi geldiği kullananlar tarafından söyleniyor. Problemli ciltlerde yoğun yerine çok az şekilde azar azar uygulamak gerekiyor. Bu sayede cildin kantaron yağına nasıl tepki verdiğinin de gözlemlenmesi sağlanır. Hassas ciltlerde kantaron yağı hergün değil, 2 günde 1 kez masaj yaparak cilde uygulanmasında fayda var.

Kantaron yağı hazırlama ;

Taze veya güneş altında kurutulmuş sarı kantaron bitkisini bir kavanoza koyun. Ardından üzerine organik sıkılmış soğuk press zeytin yağı ekleyin. Zeytin yağı saf sızma olmalıdır. Bu karışım en az 2 hafta ile bir buçuk ay kadar sürede güneş alan bir yerde beklemeye alınır.

Gün içinde doğrudan güneş almaması da önemlidir. Kavanozun günde bir kaç saat güneş alması yeterli olacaktır. Sabah saatlerindeki veya akşam üzerinde ki güneş ışınları yeterlidir. Bu süre zarfında ara ara şişeyi sallayabilirsiniz. Eğer yağın rengi dönüyorsa, kantaron yağınız hazır anlamına gelir.

Evde hazırladığınız kantaron yağı uzun raf ömrüne sahiptir. Serin yerde saklarsanız uzun yıllar bozulmadan bekleyebilir ve kullanıma hazır kalır. Eğer yağ bulanık şekle geliyorsa yağın bozulmaya başladığını anlayabilirsiniz ve o yağı artık kullanmak zararlı olabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir