Kara Kekik Faydaları Nelerdir ?


Kara Kekik Faydaları Nelerdir ?

Dünyada ciddi bir konuma sahip olan kara kekik en fazla ihraç edilen bitkilerdendir. Kekik bitksinin içerisinde yer alan birçok madde gıdaların bozulmasını önlemektedir. Mucizevi etkilere sahip olan bu özel bitki aynı zaman da kimyasal maddelerinin ön plana çıkarmış olduğu sorunlardan da kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Kekik bitkisinin içerisinde karkavol ve timöl yer almaktadır. Bu maddeler kekiğe kendi öz kokusunu veren maddelerdir.

Doğal antibiyotik özelliği ile ön plana çıkan kara kekik en çok tercih edilen bitki grubu arasında boy göstermektedir. Salgın hastalıklara birebir gelen karar kekik birçok yarara ev sahipliği yapmaktadır. Şifalı ot grubu arasında boy gösteren kara kekik sahip olduğu antioksidan özelliği sayesinde serbest radikallere karşı oldukça etkilidir.

Kanser riskini önleyen kara kekik aynı zaman da nezle ve grip gibi hastalıkların da iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kara kekik balgam sökücü özelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Eğer üst solunum problemi ile karşı karşıyaysanız kara kekik çayını tercih edebilirsiniz. Bu çay türünü gargara olarak da kullanıma alabilirsiniz.

Baş ağrılarına karşı oldukça etkili olan karar kekik aynı zaman da ağız kokusunun da giderilmesine yardımcı olmaktadır. Kolestrol miktarını düzenleyen karar kekik şeker hastalığının da önlenmesine olanak tanımaktadır. Sindirimi kolaylaştıran bu mucizevi bitki aynı zaman da idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kara kekik balgamlı öksürük de kullanıma alınmaktadır. Saymakla bitmeyecek kadar çok yarara ev sahipliği yapan kekik bitkisini düzenli olarak kullanıma alabilirsiniz.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik Çayı İçin Gerekli Malzemeler:

  • Bir çay bardağı ince kıyılmış kekik
  • 1 bardak sıcak su

Çay yapımı için bir çay bardağı ince kıyılmış kekiği su aracılığı ile kaynatalım. Elde ettiğimiz karışımı süzelim ve ağzı kapalı cam bir kavanoza dolduralım. Kekik çayını günde 2 bardak tüketebilirsiniz. Kara kekik yemeklere lezzet katmak amacı ile de kullanıma alınmaktadır.

Kekik Bitkisinin Zararları Var Mıdır ?

Eğer hamile bayanlardan sanız kekik bitkisini kullanmamalısınız. Bununla birlikte alerjik bünyeye sahip olan kimselerin de kekik bitkisini kullanmaması gerekmektedir. Guatr hastalarının da kekik bitkisinden uzak durması gerekmektedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir