Kıl Dönmesinin Sebepleri Ve Tedavisi


Kıl Dönmesinin Sebepleri Ve Tedavisi

Kıl dönmesi, kıl ya da tüyün kuyruk sokumunda oluşan delik aracılığıyla cilt altına girip burada yumak oluşturmasıdır. İnsan vücudunda milyonlarca gözle görülmeyen delikler bulunmaktadır. Kuyruk sokumunda oluşmasının sebebi ise o bölgedeki cilt yapısının daha yumuşak olmasıdır. Saç ve vücudun diğer bölgelerinden kuyruk sokumuna dökülen kıllar, kalçanın sürtünmesiyle cildi delmesi sonucu cildin iç tarafına doğru ilerlemeye başlar. Tedavi sonrasında yapılan araştırmalarda o bölgeden çıkarılan kılların çoğunlukla o bölgeye ait olmadığı görülmüştür.

Kıl dönmesinin en çok görüldüğü kişiler sürekli olarak oturarak masa başında çalışanlar ve araç kullananlardır. Bu kişiler belli bir zamandan sonra yorgunluğun etkisiyle dik oturmak yerine arkalarına yaslanmayı tercih ederler. Bu da saçlarda ve vücuttaki kılların kayarak kuyruk sokumu bölgesine gitmesine neden olur. Gittiği zaman hemen cilt altına giremeyeceği için günlük banyo ya da duş alımında ya da tuvalet ihtiyacı giderildiğinde kişisel temizliğe önem verilmesi halinde kıl dönmesi rahatsızlığına karşı başarılı önlem alınmış olur.

Doku içine giren bu tüy ve kıllar vücut tarafından bir zarla kapatılır. İlk zamanlarda çok fazla sıkıntıya sebep olmayan kıl dönmesinin, şikayet nedeni olması için aylar bazen 1-2 yıl geçmektedir. Bu süreçte yeni kılların cilt altına girmesi ile birlikte orada bir yumak haline gelir. Cilt altında biriken kılların sayısı artıkça sıkıntılar ortaya çıkar, en önemli olanı ise kuyruk sokumunda büyük sivilce benzeri şişliklerdir. Kıl dönmesi iltihabı denen bu durum zamanla makatta pis kokulara neden olur.

Genellikle 15-35 yaş arasında görülen kıl dönmesi kendi kendine geçen, ilaç veya kremle ile tedavi edilen bir hastalık değildir. Tedavi yöntemi ise sadece ameliyat olup,  en başarılı yöntem 2 cm alanda açılan kesik ile kıl yumağının çıkarılması, dikiş ile kapatılan Mikro Sinüsektomi yöntemidir. Pansuman veya yüzüstü yatmak gerekmemektedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir