Limonun Yan Etkileri Nelerdir ?


Limonun Yan Etkileri Nelerdir ?

Limon birçok rahatsızlığın tedavisinde şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Topikal olarak kullanılan ve C vitamini zengini olan limonun pek çok faydalarının yanı sıra yan etkileri de mevcuttur. Farklı hastalıkları olan kişilerin limon tüketmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Limonun hangi rahatsızlıklara karşı yan etki vereceğini bilmekte fayda vardır.

Mide Ülseri: Mide ülseri adı ile anılan peptik ülser hastalığı mide hizasında veya ince bağırsağın içinde yer alan oldukça ağrılı yaralara sebep olur. Mide içinde yer alan mide ülseri hastalığı kalın mukus duvarını inceltir. Bu hastalıkta içeriğinde sitrik asit barındıran limon mide ülserini tetikleyerek ağrıların artmasına sebep olmasının yanı sıra mide yapısını tahriş ederek yaraların büyüyerek çoğalmasına zemin hazırlar.

Asit Reflü : Diğer adı ile gerd olan asit reflü hastalığı özofagus ile mide arasında yer alan kaslarda meydana gelen bir tür sindirim sistemi hastalığıdır. Asit reflü asitli ve baharatlı besinlerin tüketilmesi sonucunda tetiklenir. Limon da bilindiği gibi asidik bir içeriğe sahiptir. Limon bu asitli içeriği ile mide yapısına zarar vererek mide asidinin artmasına sebep olabilir. Belirtileri ise kişilerde meydana gelen mide bulantısı, mide yanması, mide ekşimesi ve kusmalara da neden olabilir.

Diş Çürüğü: Yemek artıkları ve ağızda toplanan bakteriler özellikle dişler üzerinde plak meydana gelmesine sebep olur. Ağız ve diş sağlığına gerektiği gibi dikkat edilmediğinde diş çürüme riski de artış gösterir. Dişlerde oluşan çürük büyüdüğünde ve artığında genellikle diş minesini olumsuz yönde etkileyerek çürüğün derinleşerek oldukça şiddetli ağrıları da beraberinde getirebilir.

Limonun ileri derecede sitrik asit içerdiğini belirtmiştik ve bu içeriği nedeni ile diş minesinin ileri derecede zarar görerek daha fazla çürümesine sebep olabilir. Ayrıca diş minesine zarar vermesinin yanı sıra ağrıyı ve diş hassasiyetini artırır. Ayrıca limon gereğinden fazla tüketilmesi sonucunda dişlerde sürekli kalıcı lekelere sebep olur ve diş dokusunu aşındırarak çürükleri derinleştirir.

Böbreklerde Rahatsızlığa Neden olabilir: Limon özellikle böbrek taşı düşürülmesinde uygulanan tedaviye yardımcı olabilir ve sağlıklı böbreklere uygun bir besindir. Ancak bazen de böbreklere fayda yerine zarar verebilir. Bu sebeple böbrek hastalıklarının bazılarında hastalara limon önerilmez. Nedeni ise limon böbreklerde bulunan elektrolit dengesini bozabilmektedir.

Hastalara gösterdiği belirtiler ise kalp hızını en aza indirmesi, kalp ritmi bozuklukları ve aşırı kilo verme gibi belirtiler gösterebilir. Bu nedenle limonun sayılamayacak kadar fazla olan faydalarının yanı sıra insan sağlığını tehdit edici yan etkilerinin de bazılarına değinmiş olduk.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir