Meme Kanserinin Sebebi Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi


Meme Kanserinin Sebebi Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Meme içindeki süt bezi ve kanallarının hücrelerinin kontrol dışı çoğalmaya başlaması nedeniyle bu hücrelerin başka dokulara yayılarak çoğalmasına meme kanseri denir.

Erkeklere oranla kadınlarda çok daha fazla görülür. Akciğer kanserinden sonra ölümler arasında 2. sırada yer alır. Teşhis ve tedavi yöntemleri gelişse de her hastadan biri ölmektedir. Meme kanserine yakalanan kadınların %75’i, 50 yaşın üzerindedir. Kırk yaşından küçük kadınlarda meme kanseri görülme oranı %5’tir. Meme kanseri günümüzün önemli bir sağlık sorunudur. Meme kanserinin risk faktörlerini şöyle sıralanabilir:

Meme Kanserinin Sebebi Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Ailesinde meme kanseri olan kadınlarda, bu hastalığa yakalanma riski artmaktadır. Bu kanser menopoz döneminden önce ortaya çıkmaktadır. Yine daha önce bu kansere yakalanan ve tedavi sonunda iyileşen kişilerde risk artmaktadır. Ayrıca erken ergenliğe giren bayanlarda kanser gelişme ihtimali fazladır. Bu durum diğer faktörler kadar olmasa da kanser riskini arttırmaktadır. Ayrıca radyasyona ne kadar uzun süre maruz kalınırsa risk o kadar artmaktadır.

Kanser tanısı için meme röntgen filmi yani mamografi çekilmek gerekmektedir. Bu, teşhisin daha erken konmasını sağlar. Herhangi bir kitle saptanırsa bunun kanser olup olmadığı araştırılır. 40 yaşın üzerindeki kadınların yılda bir kez muayene olması ve bu filmi çektirmesi erken teşhis açısından çok önemlidir. Bunların dışında da her kadın kendi kendini el yordamıyla yoklayarak kontrol edebilir.

Günümüzde meme kanserinin tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Hastalık erken teşhis edilirse daha çok tedavi yöntemi kullanılabilir. Hastalık ilerledikçe tedavi seçenekleri azalır.

Tedavi yöntemlerinden birisi dediğimiz ilaç tedavisidir ki buna kemoterapi denmektedir. Diğer tedavi yöntemi ise ameliyattır. Gerektiğinde memenin tamamı alınabilir. Meme alınmadan da korumaya yönelik ameliyat da uygulanabilir. Meme kanseri riskini tamamen önlemek mümkün değildir. Fakat alınan tedbirlerle meme kanseri riski azaltılır. Alkol ve sigara kullanımı bırakılarak, sebze ve meyve tercih edilerek şişmanlıktan kurtulmak meme kanseri riskini azaltır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir