Mirena Spiral Hakkında Bilgilendirme Ve Yan Etkileri


Mirena Spiral Hakkında Bilgilendirme Ve Yan Etkileri

Mirena spiral doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve son günlerde çok fazla şekilde kullanılmaktadır. Mirena spiral diğerlerinden farklı olarak T şeklinde olmayıp plastik çerçeve şeklindedir. Ve rahim içine yerleştirildikten sonra tam 5 yıl boyunca kalabilir.

Mirena spiralin gövdesinde bulunan hazneden hergün belirli bir miktarda progesteron hormonu salgılayarak hamileliğe engel olabilmektedir. Progesteron hormonu rahim içini incelterek ve bunun sonucunda yumurtlamaya engel olabilmektedir.

Mirena Spiral ne zaman ve nasıl takılır ?

Diğer spirallerde olduğu gibi adetli dönemde takılır ve kendi takma mekanizması olduğu için kolay bir şekilde takılabilir. Takılması kolay olmasına rağmen diğer spirallere göre biraz daha ağrılı olabilmektedir. Özellikle adetin en kanamalı olduğu dönemlerde veya adetin ilk günlerinde takılması tavsiye edilir. Eğer ki hiç doğum yapmayan bayan ise biraz rahim ağzını genişleterek takılması sağlanır. Doğum yapmamış hanımlarda rahim ağzı genişletme söz konusu olduğu için bazen anesteziye ihtiyaç duyulur.

Mirena Spiral Hakkında Sorular Sorular ?

1: Mirena Spiral Depresyon Yapar mı ?

Mirena Spiral sık sık olmasa da depresif duygu durumu, sinirlilik, duygu durum değişkenliği gibi problemler yaşatabilir.

2: Mirena Spiral Sivilce Yapar mı ?

Mirena Spiral bazı hanımlarımızda bu problem olduğu görülmektedir. Çok fazla yağlı bir cilde sahip bayanlarda görülmüştür.

3: Mirena Spiral Adetin Kaçıncı Günü Takılır ?

Mirena Spiral adetin en kanamalı döneminde takılması tavsiye edilir. Ama adetin ilk günlerinde takılması sorun olmaz sonlarına doğru takılması tavsiye edilmez.

4: Mirena Spiral Çıkarıldıktan Sonra Ateş Basması Yapar mı ?

Mirena Spiral’in yan etkileri arasında yüksek ateş ve enfeksiyon belirtileri söz konusu olabilir.

5: Mirena Spiral Kalp Çarpıntısı Yapar mı ?

Mirena Spiral’in takılması sırasında baş dönmesi,bayılma,kan basıncı ya da kalp atım hızınızın normalden daha yavaş olması söz konusu olabilir.

6: Mirena Spiral Ödem Yapar mı ?

Böyle bir durum söz konusu değildir. Hiç bir kadında şuana kadar görülmemiştir.

7: Mirena Spiral Kilo Aldırır mı ?

Evet böyle bir durum söz konusudur. Kilo aldırma bayanların en çok şikayet ettiği bir durumdur. Sebebi ise progesteron hormonu salgıladığı için hanımlarda kilo yapmaktadır.

8: Mirena Spiral Kanama Yapar mı ?

Mirena Spiral takıldığı sırada kanama yapması normal ama daha sonra aşırı kanama söz konusu olursa lütfen doktorunuza başvurunuz. Bazen bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyor. Yapmaz diyemeyiz yapabiliyor.

9: Mirena Spiral Kist Yapar mı ?

Şuana kadar hiç bir şekilde görülmemiştir. Sizde kist oluşumu var ise doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Not: Mirena Spiral’in en büyük dezavantajı fiyatıdır ayrıca progesteron hormonunu salgıladığı için takılan kadınlarda adet görmeme,az görme ve kilo alımı şikayetleri bulunmaktadır.

Mirena Spiral Kimler Kullanamaz ?

  • Gebelik durumu söz konusu olan kişiler
  • Genital enfeksiyonu olan kişiler
  • Rahim ağzı yetersiz olan kişiler
  • Miyomu olan kişiler
  • Kötü huylu tümörü olanlar
  • Rahminde şekil bozukluğu olanlar

Yukarıda belirtilen durumlar söz konusu ise kesinlikle taktırmanız tavsiye edilmez. Aksi taktirde bir çok problem ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Siz değerli kullanıcılarımız aklınıza takılan soru ve soruları bizlere Doktorumuza Sorun kısmında bizlere iletebilir ve soru ve sorularınıza cevap alabilirsiniz.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir