Pap Smear Testi Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?


Pap Smear Testi Nedir ? Neden ve Nasıl Yapılır ?

Pap smear testi Dr.George Papnicolaou tarafından adlandırılmış ve rahim ağzı kanserinin taranmasında ve sonucunda kullanılan bir testtir. Tüm kadınların periyodik aralıklarla kesinlikle yaptırması gereken pap smear testi rahim ağzı kanseri var ise çok çok erken dönemlerinde anlaşılması sağlanabilmektedir. Pap smear testi yaptırıldığı taktirde rahim ağzı kanseri var ise çok erken zamanda fark edildiği için kanser ile savaşmak daha kolay olabilmektedir.

Pap smear testi normal olarak bayanların 18 yaşına girmeden veya cinsel bir birliktelik yaşamadan önce yaptırılması eğer imkan ve zamanları var ise belirli periyotlarda yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kanser rahatsızlığında erken teşhisin önemi çok çok büyüktür.

Pap Smear Testi Neden Yapılır ?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi pap smear testinin yapılma amacı rahim ağzı kanserine neden olabilen lezyonların çok önceden tespit edilmesi amacıyla bir nevi erken teşhis amacıyla yapılmaktadır. Günümüzde pap smear testi tüm jinekolojik muayenelerde yapılabilir ve rahim ağzı kanserine dair erken teşhis kolayca konulabilir.

Pap Smear Testi Kimlere Yapılır ?

Pap smear testi kadınlara yapılır. Ve özellikle belirttiğimiz gibi 18 yaşına gelen bayanların ve cinsel ilişkiye ilk defa girecek bayanların yaptırılması tavsiye edilir. Tüm kadınlar mutlaka cinsel yaşantıya başladığında mutlaka düzenli periyotlarda yaptırması tavsiye edilir.

Pap Smear Testi Hangi Aralıklarla Yapılmalı ?

İlk test mutlaka 18 yaşına gelmiş ve ilk cinsel durumlar yaşayacak bayanların yaptırması gerekmektedir. Daha sonra ise yılda bir defa yaptırması tavsiye edilir.

Rahim Ağzı Kanserinin Oluşumu İçin Risk Faktörleri Nelerdir ?

  • Sigara ve alkol tüketen bayanlar
  • Genital siğili olan bayanlar
  • AIDS virüsü olan bayanlar
  • Birden fazla seksüel eşiniz varsa

Yukarıda belirtilen gruplara sizlerde giriyorsanız mutlaka belirli periyotlarda pap smear testi yaptırmak zorundasınızdır.

Pap smear testi her zaman doğru sonuç verir mi ?

Aslında bu test %99 doğru sonuç verebilmektedir. Yapıldığı laboratuar çok önem taşımaktadır. Ayrıca ilkinde yanlış sonuç verse bile diğer bir test sonucunda doğruluğu kesindir.

Pap Smear testi bakirelere yapılır mı ?

Pap smear testi hiç cinsel ilişkiye girmemiş bayanlara yapılmasına gerek yoktur.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir