Rahimde Yara Varken Hamile Kalabilir miyim ?


Rahimde Yara Varken Hamile Kalabilir miyim ?

Merhaba sağlık bilgisi okurlarımız.Bugün yine sizlerden gelen sorulara cevap vermek için buradayız.Bir anne adayımız bizlere rahimde yara varken hamile kalabilir miyim ? sorusunu yöneltmesini üzerine ve sizlere bilgi vermek amacıyla bu soruya cevap vermek istiyoruz.

Soru: Rahimde Yara Varken Hamile Kalabilir miyim ?

Cevap:Tüm hamile adaylarımızın en korkulu rüyası olan hamile kalamamak durumu her türlü durumda etken olabilmektedir.Eğer ki sağlığınızda ve sizde çok büyük problem olmadıkça herkes hamile kalabilir ve küçük problemleri yok sayabilirler.Özellikle belirtmek isteriz ki bu duruma bizler tam olarak cevap veremeyiz.Ama belirtilen yara küçük ve orta dereceli bir yara ise hiç bir şekilde sorun teşkil etmeyecektir.

Bu durumu biz doktorlar daha iyi açıklayabilmemiz için gerekli tahliller ve sonuçları görmemiz gerekmektedir.Ama buradan diyemeyiz ki hamile kalabilirsiniz veya kalamazsınız diye.Ama yukarıda belirttiğimiz gibi çok büyütülecek bir yara değilse rahim ağzı ve kese oluşumuna hiç bir şekilde zararı yok ise bu büyütülecek bir problem kesinlikle değildir.

Bu tür yara vb durumlar aslında bazı hastalıkların başlangıcı olarak görülebilir.Umut edebilirsiniz ki bu tür yaralar hamile kalmadan önce ortaya çıksın ki doktor kontrolünde büyük bir problem olmadan yok edebilesiniz.Aksi taktirde hamilelik sırasında doğabilecek yara vb durumlar daha zor bir hale gelebilmektedir.

Rahim ağzı yarası kesinlikle gebeliğe engel değildir ama bu tür rahatsızlıkları görmezden gelmek yok saymak daha büyük sorunlara yol açabilir. Kesinlikle bu tür durumlarda yok saymak ve doktora gitmemek belirttiğimiz gibi çok büyük sorunlara yol açabilir ve hamilelik sırasında bebeğe zarar verebilir.

İlk olarak her zaman biz doktorlar ilk önce kendi sağlığınız daha sonra bebeğiniz diyoruz.Bunun sebebi ise siz kendi sağlığınızı önemsemez iseniz zaten sağlığınız bozulduğu için bebek ve bebekler sizler için hayal olabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir