Sabah Bulantısı Nedir ? Ne Zaman Başlar Ve Nasıl Önlenir ?


Sabah Bulantısı Nedir ? Ne Zaman Başlar Ve Nasıl Önlenir ?

Merhaba hamilelik belirtileri okurlarımız. Bugün sizler için sabah bulantısı nedir ? ne zaman başlar ve nasıl önlenir ? bunun hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Sabah bulantısı ilk olarak erken bir gebeliğin belirtisi olarak kabul edilmekte ve kusmayla birlikte gelmektedir. Hamile kadınların %50 ile %70’i genellikle ilk 3 aylarda bu tür bulantılar ile karşılaşabilir. Bu durum kesinlikle korkulacak bir durum değildir. Bulantı gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini göstermektedir. Bulantı genellikle sabahları uykudan kalktıktan sonra geldiği için “sabah bulantısı” adı verilmiştir. Aslında hamile iken sadece sabahları değil günün her saatinde mideniz bulanabilir ve kusabilirsiniz.

Hamileyken Neden Bulantı Olur ?

Hamileliğin sağlıklı geçmesine yardımcı olan HCG adı verilen hormonun neden olduğu bilinmektedir. Anne karnında bebek gelişimini devam ettirirken HCG değerleri değiştiği için ve kan şekeri,mide asidi ve bunlara bağlı olarak yorgunluk ve streste mide bulantılarına yol açabilmektedir. Ama özellikle belirtilen HCG değerlerinin yükselmesidir.

Bulantıyı Önleme Yolları Nelerdir ?

  • Yatağınız bir yanında mutlaka tuzlu bir kraker bulunmanız tavsiye edilir. Ayrıca kan şekeri düşeceği için bir parça çikolata bulundurmanız yararlı olacaktır. Sabah kalktıktan sonra bunları tüketebilirsiniz.
  • Günlük 3 öğün yemek yemek yerine kısa aralıklarla midenizi boş bulundurmamak için yiyecekler tüketebilirsiniz. Küçük küçük öğünler tavsiye edilir.
  • Gelişmekte olan bebeğiniz için mutlaka yeterli derecede protein tüketmeniz tavsiye edilir. Balık,et ve süt ürünleri tüketebilirsinmiz.
  • Günlük olarak tüketmeniz gereken meyveleri bir kenarınıza koyun ve belirli aralıklarda tüketiniz.
  • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden oldukça uzak durmanız tavsiye edilir. Yağlı yiyecekler hem size hem bebeğinize zarar verebilir.
  • Fast food yiyecekler tüketmek yerine ev yemeklerini tercih ediniz.
  • Aşırı terleme yapacak işlerden uzak durunuz. Terlemek mide bulantısı yapabilmektedir.
  • Bazı uzmanlar bulantıyı önlemek için B6 vitamini alınması tavsiye edilir
  • Stres yataracak durumlar ve aktivitelerden uzak durunuz. Stres mide bulantısına sebep olmaktadır.

Sabah Bulantısı Ne Zamana Kadar Sürer ?

Sabah bulantısı genellikle ilk 4 ay sürmektedir. 4.aydan sonra hormon düzeyleri standart olmaya başladığı için bulantı azalmaktadır. Aklınızda her zaman bulantının sona ereceğini hatırlatın ve hamileliğinizin olumlu yanlarını düşünün ve çok fazla stres yapmayınız.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir