Sağlıklı Diyet Nedir Ve Nasıl Yapılır ?


Sağlıklı Diyet Nedir Ve Nasıl Yapılır ?

Sağlıklı ve fit bir görünüme ulaşmanın yolu, dengeli beslenme ve düzenli egzersizden geçiyor. Sonucunda size sağlıklı bir yaşam vaat eden bu ikiliyi alışkanlıklarınız arasına sokabilirseniz, kilo vermeniz de her zamankinden kolaylaşır. Diyet denildiğinde her ne kadar son yıllarda akla aç bırakan, düşük kalorili şok diyetler geliyor olsa da; “sağlıklı diyet” kavramı bundan çok daha farklıdır. Besin grupları ve kalori açısından dengeli bir diyet yaparak, fazla kilolarınızdan sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışmak, sizi başladığınız yere geri döndürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Ayrıca sağlıklı diyet listesi sayesinde gece yarısı kendinizi buzdolabının önünde bulup obur gibi yemek yemekten de kurtulacaksınız. Peki, sağlıklı ve doğru bir diyet programı nasıl olmalıdır?

1)Beyaz Ekmek, Pirinç ve Makarnayı Atın!

Türk insanının kilo verme sürecinde yaşadığı en büyük sorun “ekmeksiz doymama” hissidir. Ekmeği diyet listenizden çıkarmanız ne kadar yanlışsa, hiçbir besin değeri olmayan beyaz ekmek tüketmek de o kadar sağlıksızdır. Bunun için önerimiz; mutfağınızdaki beyaz ekmek, pirinç ve makarnayı, tam tahıllı ya da kepekli olanlarla değiştirmeniz.

2) Suyu Unutmayın

Gün içinde su içmeyi genellikle atlıyor, unutuyor ya da umursamıyoruz. Oysa ne yerseniz yiyin, ne kadar aç kalırsanız kalın; yeterli miktarda su içmediğiniz sürece sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün değildir. Sabah kalkar kalkmaz başlamak üzere, her öğün öncesinde 2 bardak su içerek günde en az 8 bardak su içmeye özen göstermelisiniz. Su içmeyi unutuyorum diyorsanız, akıllı telefon marketinizden sağlıklı diyet ile ilgili uygulamalar arasında yer alan “su hatırlatıcı” uygulamasını indirebilirsiniz.

3) Uyku da Çok Önemli

Uyku da en az beslenme kadar önemli. Sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız, günde 8 saat uyumaya özen gösterin. Ayrıca her gün aynı saatlerde yatağa gidip, sabah aynı saatlerde uyanmanız da oldukça önemli.

4) Yağdan Korkmayın

İnsanların büyük bir bölümü, diyete başlayınca yağı da hayatından çıkarır. Oysa vücudun yağa da ihtiyacı vardır. Sağlıklı diyet ve sağlıklı bir yaşam biçimi için, yağ tercihinizi de zeytinyağı, kanola ve fındık yağlarından yana kullanabilirsiniz.

5) Diyet Değil Yaşam Biçimi

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve verilen kiloları koruyabilmenin tek yolu; beslenme alışkanlıklarını değiştiren bir diyet listesi yerine, yaşam biçimi haline gelecek bir beslenme düzeni oluşturmaktadır. Aksi halde verilen kiloları geri almak kaçınılmaz olacaktır.

6) Zehirden Arının

Zehir denince aklınıza şişe zehirler geliyorsa yanılıyorsunuz. Vücudunuz için en korkutucu zehirler hiç de uzağınızda değil. Rafine şekeri hayatınızdan çıkararak, hem vücut hem de cilt sağlığınız için kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. Ayrıca bolca şeker içeren fast food gıdalar, gazlı içecekler, atıştırmalıklar ve kakao değeri düşük çikolataları da hayatınızdan çıkarmalısınız.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir