Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar


Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Halk arasında sivilce veya akne olarak adlandırılan ve ergenlik dönemi ile birlikte hayata giren sivilceler çoğu insanın baş belası konumunda. Cilt üzerinde en sık görülen hastalık olarak baş gösteren sivilceler araştırma sonucunda en fazla 12 ile 24 yaş arasındaki kişilerde yoğun olarak görülüyor. Her 100 kişiden 85’inde görülen sivilceler yaşam boyunca her insanda hafif veya şiddetli olarak görülüyor.

Toplum içinde sivilceler için kulaktan kulağa yayılan bir takım söylentiler vardır. Güneş sivilcelere iyi gelir, sivilceyi sıkarsan çabuk geçer, kendiliğinden geçip gider gibi söylemler doğru bilinen büyük yanlışlardan sadece birkaçıdır.

Sivilceler üzerinde doğru bilinen yanlışları uygulamak, ciddi cilt problemlerini doğurabilir ve derin izler bırakabilir.

1. Sivilce ergenlik problemidir ; Bu tanı kesinlikle yanlıştır. Sivilceler genellikle ergenlik çağındaki kişilerde meydana gelse de, her yaşta görülebilir. Bazen cilt altında bulunan hormon bozuklukları sivilcelerin oluşumu tetikleyebiliyor. Bu nedenle mutlaka dermatoloji uzmanına giderek, gerekli kontrolleri yaptırmak önem taşımaktadır.

2. Makyaj malzeleri sivilcelere etki etmez ; Kadınların kendi kendileri ürettikleri varsayımdır. Yağlı ve yoğun kapatıcıların kullanıldığı makyaj ürünleri cilt üzerindeki gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca makyaj ürünlerinin içinde bulunduğu çeşitli kimyasallarda akne oluşumunu çoğaltabilir. Makyaj ürünleri olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilen su bazlı ve non-komedojenik özellikleri bulunanların kullanılması öngörülüyor.

3. Cildi kurutan ürünleri sivilceler içinde kullanmalıyız ; Bu hem doğru hemde yanlıştır. Nedeni ise her cilt yapısının farklı olmasından dolayı cildi temizleyeceğiniz ürünleri cilt tipine göre almanız gerekiyor. Aksi taktirde rastgele kullanılacak ürünler ters etki yaparak cilt üzerinde akne oluşumunu hızlandırabilir ve çoğaltabilir. Kuru ciltler için hafif ve yumuşak özlü temizleyiciler tavsiye edilirken, bebek sabunları da önerilmektedir. Yağlı ciltler için ise jel tarzında temizleyiciler kullanabilir, TTO ve kükürt gibi içeriktekileri tercih edebilirsiniz.

4. Sivilceli cildi bol bol yıkayın ; Başlı başına yanlış bir durumdur. Kirli vücut sivilcelerin oluşumuna asla neden olmaz. Tam tersi cildi sık şekilde yıkamak yağ üretimini tetikleyeceği için sivilcelerini çoğalmasını sağlayacaktır. Ayrıca akneli cildi kesinlikle keselemek, ovalamak ve kaşımak da ciddi miktarda bakterinin yayılmasını sağlayacağı için önerilmiyor. Uzmanlar günde en fazla 2 kere cildi temizlemenin yeterli olacağını öngörüyor.

5. Güneş sivilceye iyi gelir ; 2 yönlü bir olaydır. Güneşin uygun saatlerdeki ışınları cildi beslediği için sivilcelere de iyi gelmektedir. Fakat güneşlenmek ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmakta sivilcelere ters etki yapabiliyor. Bu nedenle gün içinde yarım saat kadar sabah veya akşam üzeri güneş ışığı alabilirsiniz.

6. Sivilceleri sıkmak geçmesini sağlar ; Doğru bilinen en büyük yanlıştır. Sivilceleri sıkmak deri altındaki sivilceyi tetikleyen yağ tabakasını yeniden harekete geçirir ve daha fazla sivilce oluşumunu tetikler. Ayrıca sivilceden çıkar bakteriler de cilde yayılacağı için sivilcelerin dağılmasına yol açacaktır. Sivilceleri sıkmak yine irritasyon oluşumuna neden olarak cilt üzerinde iz meydana gelmesini sağlıyor.

7. Yiyeceklerden dolayı sivilce olmaz ; Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda bir takım yiyecek ile içeceklerin cilt üzerinde sivilce oluşumu tetiklediği ortaya çıkmıştır. Süt, kola, yağlı besinler ve çikolata gibi ürünler akne oluşumuna destek verdiği, hormon yapısına etki ettiği kanıtlanmıştır. Uzmanlar genellikle şekerli besinlerden uzak durulması gerektiğine vurgu yapıyor.

8. Stres sivilceye neden olmaz ; Strese bağlı olarak çalışan vücutta bir takım hormonlar mevcut. Strese bağlı bu hormonlar tetikleniyor ve bir salgı oluşumu başlıyor. İşte bu salgı oluşması da cilt altındaki yağ tabakasını harekete geçirerek sivilceler meydana geliyor. Sivilce oluşumunun önüne bir nebze de olsa geçmek için stressiz günler yaşamanız gerekiyor.

9. Sigara ve içki birşey yapmaz ; Sigara cildin kan dolaşımı üzerinden beslenmesine etki ederek yapıyı bozuyor ve sivilce oluşumunu tetikliyor. Alkol de barındırdığı şeker miktarına oranla glisemik salgıya neden oluyor ve sivilcelerin çıkmasını sağlıyor.

10. Zamana bırak, nasıl olsa geçer ; Sivilceler zamana bırakıldığı taktirde bulunduğu bölgede donuyor ve kalıcı izlere neden olabiliyor. Sivilce her zaman tedavi edilebilen hastalık konumunda bulunuyor. Günümüzdeki gelişen tedavi yöntemleri cilt üzerindeki sivilceleri 6 ile 8 seans sonunda yok ederek kalıcı çözümler sağlıyor. Dermatolog tarafından kontrol edilen hasta, sivilcenin ne zaman oluştuğu, hastanın yaşı ve cinsiyetine göre ilaçlar belirleniyor ve tedavi başlanıyor. Erken tedavi olmak her zaman etkili çözümler sunuyor.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir