Sivilcelere Karşı Basit Önlemler


Sivilcelere Karşı Basit Önlemler

Sivilceler erkenlik ile birlikte baş gösterir ve her yaşta vücutta çıkabilir. Cilt üzerinde kötü görünümlere sebep olan sivilceler tam bir baş belasıdır. Kesin olarak tedavisi olmaması bu sorunlardan kurtulunmayacak anlamına gelinmez. Sivilcelere karşı basit önlemler ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz.

Bunlar ;

# Cildi temiz tutmak. Ergenlik dönemlerinde fazla yağ salgılaması olacağından günde 2 kere ılık su ile bir cilt temizleyici yardımıyla duş almak vücut için iyi olacaktır. Fakat aşırı süre su altında kalmamak ve çok sık da banyo yapmamakta önemli.

# Sivilceli cilt yüzeyini asla keselemeyin ve ovalamayın. Hafif dairesel şekilde parmak uçları ile masaj yapar gibi ovun.

# Alkol içerikli toniklerden uzak durun. Alkol cildin üst derisini soyabileceği için daha fazla sivilce çıkımına teşvik olabilir.

# Sivilceleri asla sıkmayın ve kaşımayın. Sivilceleri bir alet yada elle sıkmanız o bölgede daha fazla sivilce çıkmasına neden olacaktır. Sıkılan sivilceden dağılan iltihaplar deri altına inerek daha fazla sivilce oluşumunu tetikler. Ayrıca sıkılan bölgelerde kalıcı izlere yol açabilir.

# Sivilcelere dokanmayın. Çünkü sivilceye neden olan bakteri acnes vücutta her daim bulunur ve siz ne kadar dokanırsanız o kadar çoğalmaya başlar.

# Makyaj ürünlerini kullanmaktan kaçının. Ayrıca kolonya, parfüm, ter giderici maddeler gibi ürünleri kullanmaktan vazgeçin.

# Spor yaparken saç bandı, kask, dirseklik, bileklik gibi şeyleri kullanmayın. Terlenildiği zaman o bölgedeki ter deri altına tekrar inerek o bölgede iltihap kapılmasına yol açarak sivilce oluşumlarını tetikleyebilir.

# Sivilceye iyi geldiği söylenen kozmetik ürünlerini asla kullanmayın. Kozmetik ürünler asla sivilcelere iyi gelmez aksine daha da çoğalmasına neden olur.

# Sivilcelere karşı doğal üretilmiş içinde katkı maddesi bulunmayan sabunlar kullanın. Bu sabunlar cilt lekelerine iyi geldiği gibi sivilcelerinde geçmesini sağlayabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir