Su Çiçeği Hastalığı Ve Su Çiçeği Aşısı


Su Çiçeği Hastalığı Ve Su Çiçeği Aşısı

Su çiçeği, Varisella zoster adı verilen bir virüs nedeniyle oluşan, kişiden kişiye temas, öksürme veya hapşırma ile bulaşan bir hastalıktır. Su çiçeği virüsünün kuluçka dönemi 10 ila 21 gündür.

Su çiçeğinin en belirgin özellikleri deride döküntü, ateş, öksürük, baş ağrısı ve iştahsızlık olarak sayılabilir. Döküntü kafa derisi ve vücutta başlar ve daha sonra yüz, kollar ve bacaklara doğru yayılır.

Su çiçeği rahatsızlıkları genelde hafiftir fakat ileri derecede yaşanan vakalar nadiren ölümle sonuçlanabilir. Su çiçeğini hafif atlatan çocuklar dahi genel olarak huzursuzdur ve bir hafta veya daha uzun bir süre okula gidemezler.

Su çiçeği geçiren hastalar döküntüler başlamadan birkaç gün öncesinden, tüm döküntüler kuruyana kadar hastalığı bulaştırabilirler ki bu 6 ila 8 gün sürer.

Su çiçeği geçiren çocuklar yatak istirahati, yoğun bir sıvı takviyesi ve sürekli ateş kontrolü ile tedavi edilmektedirler. Bu hastalığa yakalanan çocuklara kesinlikle aspirin verilmemelidir. Ciddi su çiçeği durumlarında ise sadece doktor tavsiyesi kaydıyla antiviral ilaçlar verilebilir.

Su çiçeği hastalığını bir defa atlatan insanlar hastalığa karşı bağışıklık kazanır.Fakat çok nadiren de olsa bu hastaların ikinci defa bu virüse maruz kalma ihtimalleri vardır.

Su çiçeği aşısı canlı zayıflatılmış bir virüs aşısıdır. Su çiçeği aşısı cilt altına enjeksiyon şeklinde uygulanır. Su çiçeği virüsüne temastan sonraki ilk 5 gün içinde su çiçeği aşısı yapıldığında % 100 korunma sağlanmaktadır.

Su çiçeği aşısı canlı ve zayıflatılmış virüs içermesi sebebiyle aşı uygulanan insanların %1’inde çok az sayıda döküntü rastlansa da bu hastalığa sebep olmaz, bu belirti, canlı virüsün hastalığı taklit etmesinden kaynaklanır. Böyle bir durumda ateş olmaz. Bu kişiler enjekte edilen aşı sebebiyle daha ciddi olan su çiçeği virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olurlar.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir