Topuk Ağrıları, Belirtileri ve Tedavisi ( Topuk Dikeni)


Topuk Ağrıları, Belirtileri ve Tedavisi ( Topuk Dikeni)

Topuk ağrısı yani halk arasında bilinen adıyla topuk dikeni rahatsızlık verici olan bir durumdur. Yürümeye engel teşkil edebilir. Belirli egzersiz ve tedaviler sonucunda ağrı geçebilir. Fakat zamana bırakılır ise de kendiliğinden iyileşme göstererek ağrı geçer.

Genellikle yaşlı kişilerde görülen topuk ağrısı durumu plantar fasya adı verilen ayaktaki dokunun yeteri kadar gerginleşmemesi gösterilir. Plantar fasya, topuktan ayak parmaklarına kadar olan bölüme uzanan adale bandına denir. Topuktaki yağ dokusu, plantar fasyanın üzerine basıldığı anda meydana gelen şokları emerek ağrıyı keser ve bu durumu kişiye yansıtmaz.

Topuktaki yağ dokusunun incelmesi ve azalması sonucunda yürümelerde absorme oranı düşeceği için topukların plantar fasya ile bağlandığı yerrde kemik çıkıntısı belirebilir. Bu durum ise topuklarda ağrılara yol açabilir.
Kesin olarak tam bir nedeni olmasada bazı bulgulara dayanarak oluşumların bilgileri mevcuttur. Örneğin topuk incelmelerinin plantar fasyaya aşırı yoğun şekilde vurulması gösterilir. Yani sert bir zeminde koşmak diyebiliriz.

Topuk ağrısının belirtileri ;

İlk belirtileri, genellikle ayak altına sanki bir bıçak sokuluyormuş gibi veya iğne batırılıyormuş gibi şiddetli ağrı hissedilir. Bu ağrılar genelde ilk ayağı kalkışlarda çok şiddetli olarak kendini gösterir. Ayağa kalktıktan bir süre sonra ağrı hafif dinebilir.

Topuk ağrısının tedavi yöntemleri ;

Topuk ağrısı zaman içinde kendiliğinden geçer. Fakat çok şiddetli ağrı yaşanıyorsa kendi kendinize de evde tedavi yapabilirsiniz. Bunlar ;

  • Ilık suda ayak banyosu
  • Bir takım ağrı kesiciler
  • Ayakları dinlendirmek
  • Ayağa çok fazla yük bindirmeyen egzersizler yapmak
  • Oturuş pozisyonunda ağrıyan ayağı diğerinin üstüne atın ve ayak tabanını elinizle gerginleştirinceye kadar geriye çekin.
  • Bir takım ağrı dindirici merhemler. Ağrı sürekli devam ediyor ve zaman zaman tekrar ediyorsa ise ameliyat olmayı düşünebilirsiniz. Fasiyotomi adı verilen topuk ameliyatı plantar fasyanın bir kısmı alınarak ağrıların dindirilmesi sağlanır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir