Uyurken Konuşma Nedenleri ve Tedavisi


Uyurken Konuşma Nedenleri ve Tedavisi

Uyurken konuşma veya sayıklama olarak bilinen ve Parasomnia adı verilen uyku boyunca davranış bozukluğuna denir. Uyurken konuşma bir çok kişide görüldüğü için sağlık sorunları arasında gösterilmemektedir.

30 saniyeyi geçmeyen uykuda konuşmalar, kişinin kendisine karşı herhangi bir zararı yoktur fakat çevresindekilere rahatsızlık verebilir. Mırıldama, fısıldama, zaman zaman bağırmalar ve çığlık şeklinde konuşmalar olabilir. 3 ile 10 yaş arası çocuklarda yaygın görülen bu durum erişkinlerde %5 civarlarındadır.

Uyurken konuşma belirtileri ;

Bireyler genellikle uykularında ne konuştuklarını hatırlayamazlar. Bu nedenle kişinin çevresindekiler durumu belirterek anlaşılır.

Uyurken konuşma nedenleri ;

Genel olarak rüya görme sırasında konuşulduğu düşünülür. Bilim adamlarına göre ise uyku terörü adı verilen REM uykusu yani davranış bozukluğu örnek gösterilir. Uyku terörü genelde kişinin tekmeler savurması, çırpınmalar ve çığlıklar gibi unsurları gerçekleştirir. Ayrıca kişi bu bozukluklarda bağırma, homurdanma gibi vakaları da yaşar.

Diğer unsurlar ;

  • Bir takım ilaçlar.
  • Stres yoğunluğu.
  • Ruhsal ve sinir bozuklukları.
  • Madde bağımlılığı (sigara, alkol vs.).

Uyurken konuşma tedavisi ;

Kişide bağırma, çığlık ve kendine zarar verecek durumlar görülüyorsa mutlaka bir uyku uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Çocukta bu tip durumlar var ise çocuk psikiyatri uzmanı ile de aynı şekilde görüşülmesi gerekiyor. Uzman tarafından uyku testi olan polisomnogram adı verilen test uygulanır ve bunun dışında yine kişiye bir takım testler uygulanarak uyku davranışları belirlenir. Hafif durumlarda tedavi pek uygulanmaz fakat ileri boyutlarda mutlaka doktor gözetimine girmeniz gerekmektedir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir