Vajina Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Vajina Temizlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde kadınları birçoğu vajina temizliği konusunda yeteri bilgiye sahip değil. Vajina temizliği kadın sağlıyı ve cinsel sağlık açısından büyük önem taşır. Doğru temizlik bir takım hastalıkların oluşumuna engel olabileceği gibi hastalıklardan da korur.

İşte vajina temizlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ;

1. Aşırı yıkama yapmayın

Günde en fazla vajinayı 1 kere yıkanmalıdır. Adet dönemlerinde ise günde bir kaç kez yıkanabilir. Günde 1’den fazla vajinayı yıkamak, vajinada bulunan yararlı bakterilerin ölmesine neden olur ve hastalık oluşumlarının önü açılır.

2. Sabun ve Jel kullanmayın

Sabun ve duş jeli kullanımları vajinanın kendi doğal olan pH değerinin bozulmasına yol açar. Vajina için özel üretilmiş pH değeri uygun temizleyiciler kullanabilirsiniz.

3. Direkt suyu vajina ile temas ettirmeyin.

Banyo yapacağınız zaman suyu direkt olarak vajinaya tutmayın. Duş başlığının direkt suyu püskürtmesi vajinadaki yararlı bakterilere zarar verebilir.

4. Duş Lifi kullanmayın

Duşlarda kullanılan lifleri asla vajinanızda kullanmayın. Aski taktirde lif küflenmiş olabilir ve vajinaya değdirdiğiniz an küf kapabilir.

5. Zararlı hareketler yapmayın

Duş lifi kullanmadığınız gibi asla keseleme işlemleri de yapmayın. Vijana vücuttaki en hassas yerlerden biri olduğu için nazik davranmalısınız.

6. Kurulama

Duşlardan sonra asla vajinayı nemli bırakmayın. Aksi durumda nemli bırakırsanız o bölgede mantar gibi sorunlar meydana gelebilir.

7. Parfüm ve kimyasallar kullanmayın

Güzel kokması için vajinaya asla kimyasal içerikler sürmeyin ve sıkmayın. Parfüm, deodorant gibi ürünlerin vajinada kullanılması büyük yanmalara ve acılara neden olacaktır.Ayrıca o bölgede çeşitli alerjik hastalıkların belirmesine yol açabilir.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir