Vajinada Mantar Neden Olur ?


Vajinada Mantar Neden Olur ?

Kadınlarımızın en çok yaşadığı problemler arasında olan vajinada ki mantar problemi genel olarak kadınların en büyük problemleri arasında yer almaktadır.

Vajinada ki mantar sorunu ağızdan veya solunum yollarında bulaşan bakterilerin zamanla vajinaya yerleşerek mantar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Detaylı olarak bilgi vermek gerekirse ;

Vajinada mantar neden olur?

Vajina daki mantar enfeksiyonları yaşamın ilk günlerinden ağız içi,boğaz ve solunum yolları aracılığıyla bulaşan enfeksiyon ve bakteriler zamanla ilerleyerek vajinaya ulaştıktan sonra mantar olmasına neden olmaktadır. Vajinada yaşayan bu bakteriler zamanla rahatsızlık vererek mantarın dağılmasına veya çoğalmasına sebebiyet verebilmektedir. Alınan mantar örneklerinde sağlıklı kişilerin bile %50 sinde yaşama durumu söz konusu olabilmektedir.

Vajinada mantar ne sıklıkta olur ?

Yapılan araştırmalar sonucunda her bayanda en az hayatı boyunca bir kez yakalanma riski bulunmaktadır. Ayrıca kadınların %75 inde bu rahatsızlık görülmektedir.

Hangi yaşta daha sık görülür?

Tam olarak yaş belirtilmez. Her kadının belirttiğimiz gibi yaşamı boyunca bir kez bu problemi yaşayabilir.

Hangi durumlarda daha çok görülür?

Diabet, aids ve obezite gibi rahatsızlıkları bulunan kadınlarda daha çok görülür. Ayrıca kontrolsüz olarak diyet yapan kişilerde görülmektedir.

Mantar rahatsızlığından korunma yolları nelerdir ?

Genel olarak temizlik ve sağlıklı beslenme yeterli olacaktır.


Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir